Stát bude ve sporu kvůli výrokům o Peroutkovi zastupovat ministerstvo financí. Případ bude řešit nová soudkyně

Stát bude ve sporu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi zastupovat ministerstvo financí. Informaci České televize potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Podle ČT se prezident připojil k řízení jako vedlejší účastník. Případ bude navíc řešit nová soudkyně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během jmenování vlády. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Zeman 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu řekl o Peroutkovi, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.“ Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský.

Hrad po zrušení rozsudků v kauze Peroutka nečelí exekuci, soud bude celý spor řešit znovu

Číst článek

Stát prostřednictvím Kanceláře prezidenta republiky zažalovala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a požadovala omluvu za Zemanovy výroky na adresu Peroutky. Justice jí přiznala nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman.“

Další posuzování

Za chybu u Stránského výroku a za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu kancelář omlouvat nemusela. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu bude muset věc Obvodní soud pro Prahu 1 posuzovat znovu.

Podle Nejvyššího soudu byl použit nepatřičný zákon a za stát neměla jednat prezidentská kancelář, ale jiná instituce. Soud také v odůvodnění uvedl, že pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, lze žalovat stát a žádat náhradu.

Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme