Peroutkově vnučce došla trpělivost. Omluvu od Hradu vymáhá exekučním návrhem

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala v pondělí exekuční návrh na Kancelář prezidenta republiky, kterým se chce domoci omluvy v kauze Hitler je gentleman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezie Kaslová porazila Hrad. Kancelář se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jejím dědovi Ferdinandu Peroutkovi | Foto: ČRo

Omluvu pravomocně nařídil soud, Hrad se však ve stanovené lhůtě neomluvil. Případ nyní má na stole soudní exekutor, který může kanceláři prezidenta opakovaně udělovat pokutu až do výše 100 tisíc korun, informovala Česká televize.

Peroutkova vnučka ale exekuční návrh opakovaně podávat neplánuje. „Přáním paní Kaslové je to, aby to bylo podáno jenom jednou, aby takto bylo potvrzeno to, že Česká republika nesplnila, co jí bylo rozsudkem uloženo, čili nechová se řádně,“ řekl její advokát František Vyskočil.

Vyskočil nechtěl uvést, na jakého exekutora se s klientkou obrátili. Míní však, že návrh je vyhotoven správně, a tak by s vymáháním omluvy neměly nastat problémy, zjistila ČTK.

Článek Hitler – gentleman se našel. Otisklo ho Rudé právo a nenapsal ho Peroutka

Číst článek

Omluvu za dehonestující výroky měl Hrad podle rozsudku ze začátku září zaslat Kaslové dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji měl po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách. Omlouvat se měla Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Podle prezidenta Zemana musí o podání návrhu rozhodnout soud. „Těžko se mohu omlouvat za to, že tento článek neexistuje, protože jinak bych ho nemohl číst,“ uvedl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček podání návrhu nechtěl komentovat. „V každém případě se domníváme, že se tím paní Kaslová znovu snaží zviditelnit poté, co byla nespokojena s rozsudkem odvolacího soudu,“ prohlásil.

Není fér, aby Zeman takto mluvil o Peroutkovi. Přečtěte si, proč se má Hrad omlouvat

Číst článek

Prezident připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky" je novinář Jan Stránský.

Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se však Zemana částečně zastal. Omlouvat se nemusí za tvrzení o výroku "s vlky" ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam se obě strany chtějí obrátit s dovoláním.

O víkendu se v médiích objevila zpráva o nálezu článku Hitler - gentleman z roku 1937, který vyšel v tehdejším Rudém právu. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka však nejde o článek, na který Zeman odkazoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme