Peroutkův článek jsem četl, řekl Zeman. Omluvil se za to, že ho nenašel

Prezident Miloš Zeman se omluvil za to, že nenašel článek Hitler je gentleman. Stalo se tak na konci jeho návštěvy Kraje Vysočina. Novináři Ferdinandu Peroutkovi a jeho rodině se ale omlouvat nebude. Článek prý četl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se podepisuje do pamětní knihy Telče zlatým perem, kterým se podepisovali prezidenti Masaryk, Beneš, Havel a Klaus | Zdroj: ČTK

„Nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči. To, co jsem četl v univerzitní knihovně, bylo první vydání a myslím si, že možná tam cenzura ještě nezasáhla, ale to je jenom hypotéza,“ řekl dnes Zeman.

Prezident tento týden oznámil, že dá odměnu 100 tisíc korun tomu, kdo článek najde.

Terezie Kaslová, vnučka spisovatele Ferdinanda Peroutky, stále požaduje od prezidenta veřejnou omluvu. Chce, aby Miloš Zeman vzal zpět své výroky na adresu jejího dědečka. Pokud tak neudělá, trvá na žalobě českého státu.

Kauzu kolem Peroutky odstartoval lednový výrok Miloše Zemana při zahájení mezinárodního fóra Let My People Live.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ uvedl prezident v projevu zveřejněném i na webových stránkách Hradu. Poté se na prezidenta snesla kritika, že článek neexistuje.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme