Personální změny krizi nevyřeší, rozkol je příliš hluboký, míní komentátor Nováček

Vládní krize je po nočním jednání vyřešena. Aspoň to tvrdí představitelé koalice. Zůstává ale otázkou, zda tím opravdu vše končí. Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček upozorňuje, že rozkol uvnitř vlády byl příliš hluboký na to, aby se dal vyřešit jen personálními změnami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři koalice se dohodli na řešení vládní krize. Jak dlouho vydrží? (zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John)

Lídři koalice se dohodli na řešení vládní krize. Jak dlouho vydrží? (zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John) | Zdroj: ČTK

„Přál bych této koalici pevnou vládu, ale na druhé straně se obávám, že v tom, co bylo včera v noci dojednáno v Kramářově vile, ta záruka není. To je, jako kdybyste se strašlivě pohádal se svou paní, to zanechá nějaké šrámy,“ podotkl Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názor komentátora Petra Nováčka na řešení vládní krize

Podle dohody koaličních lídrů má Radka Johna z Věcí veřejných na postu ministra vnitra vystřídat Jan Kubice, bývalý velitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. John bude vicepremiérem pro boj s korupcí a ministrem dopravy se místo Víta Bárty (VV) stane jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda.

Řešení se přitom neobešlo bez kompromisů. Nejvíc podle Nováčka musely ustoupit Věci veřejné, naopak vládní vřava se téměř nedotkla TOP 09, která nebyla v minulých měsících zatížena žádnými skandály. „Uhájila svou vstupní pozici - vy dvě strany, Věci veřejné a ODS, si to vyřiďte mezi sebou a my se do toho nebudeme plést,“ míní komentátor.

Další střet uvnitř koalice je podle něj možné očekávat záhy. „Dohoda je křehká, Věci veřejné nejsou standardní politickou stranou, je to dokonce uskupení v krizi. To je evidentní. Co když se předsedou stane pan Bárta? Je možné, aby předseda koaliční strany byl mimo vládu? Jakmile přijdou nějaké nárazy zvenčí nebo další vnitrokoaliční problémy, může krize nastat kdykoliv,“ varuje Nováček.

Jako hlavní příčinu současné vládní krize vidí dlouhodobou degeneraci české politické kultury. „Česká politika ztrácí nosné myšlenky, ztrácí výrazné osobnosti a mění se pak na zvláštní nepřehlednou vřavu, v níž právě personálie, osobní vztahy a antipatie hrají nepřiměřeně velkou roli,“ shrnul komentátor Radiožurnálu.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme