Pes bez vodítka může majitele přijít draho

Nechat volně pobíhat své čtyřnohého přítele by vás mohlo brzy přijít pěkně draho. Informuje o tom server idnes.cz. Poslanci totiž schválili změnu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Součástí je i možnost uložit pokutu 50 000 korun majiteli psa, který bude bez vodítka pobíhat v obci, kde to zakazuje vyhláška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

argentinská doga | Foto: Martin Smrček

Někoho možná překvapí, proč je postih za psa bez vodítka zahrnut do zákona na ochranu zvířat proti týrání. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben to vysvětluje takto: "Pokud majitel má svého psa takzvaně v moci, například na vodítku, tak může zabránit i jeho týrání. Ve městech je totiž poměrně časté, že pes se lekne nějakého zvuku, zaběhne se. A kolik psů je takto sraženo projíždějícími automobily?"

Josef Duben spatřuje ve výši pokut především odstrašující efekt, protože dosud se ukládaly peněžité tresty především při spodní hranici. Tato částka je ale ještě malé ve srovnání s trestem za týrání zvířat.

Tam pokuta může dosáhnout až půl milionu korun. Zákon zároveň zpřísňuje péči o zvířata transportovaná a zraněná.

Projednání normy dlouho blokovalo ustanovení, které umožňovalo cvičení loveckých psů na liškách. Pro jeho vypuštění hlasovalo 149 poslanců. Jeden z nich - Pavel Bohatec,výsledek komentoval slovy: "Chtěl bych poděkovat za všechny obratlovce v České republice."

Zákon teď ještě musí odsouhlasit Senát.

Milan Kopp, Radek Musílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme