V pátek přibylo 8423 nakažených. Index rizika klesl na 69 bodů, covid-19 se méně šíří mezi seniory

Testy v pátek testy odhalily 8423 nakažených, více než předchozí dva dny. Ve srovnání s minulým pátkem je to pokles o 860 případů. V nemocnicích bylo s covidem 6149 pacientů, podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví je to pokles proti čtvrtku. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 23:01 23. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Index zůstává ve čtvrtém stupni rizika z pěti (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od začátku epidemie mělo v České republice pozitivní test na koronavirus 933 361 lidí. Více než 808 000 z nich se již vyléčilo. V zemi tak aktuálně je zhruba 110 000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1052 pacientů.

AstraZeneca nedodá Evropské unii slíbené množství vakcín. Důvodem jsou problémy ve výrobě

Číst článek

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali 12 674 dávek vakcíny proti covidu-19, nejméně tento týden. Od začátku vakcinace provedli 187 889 očkování.

S covidem-19 dosud zemřelo 15 270 lidí. Nejvíce obětí bylo v listopadu, a to 4951. V prosinci jich ministerstvo zaznamenalo 3353. V tomto týdnu bylo zatím 622 úmrtí, na pátek připadá 62 zemřelých. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou.

Méně než 100 obětí za den bylo v Česku naposledy 20. prosince, v lednu se většinou denní počet zemřelých pohyboval nad 150.

O 4 body méně

Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory. Opět ale mírně vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný.

Mezi seniory nad 65 let je podle ministerstva zdravotnictví za poslední dva týdny 952 nakažených na 100 000 obyvatel. Index PES se snížil kvůli tomu, že se tento průměr dostal pod tisícovou hranici.

Reprodukční číslo se naopak zvýšilo o setinu na 0,87. Index rizika se počítá také podle průměru nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny a podílu hospitalizovaných s covidem-19. Obě tato kritéria už několik dní klesají.

Index se ve čtvrtém stupni drží od minulého čtvrtka, kdy klesl na 75 bodů. Od neděle pak byl tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby roste.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Opatření pro pátý stupeň

Opatření proti koronaviru v Česku, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Vláda zatím navzdory vývoji indexu PES rozvolnění neplánuje. Pátý stupeň bude zřejmě platit ještě nejméně do půlky února, mohla by se ale obnovit docházka posledních ročníků do škol.

Německo zpřísní pravidla pro cesty z Česka. Zkomplikuje to dojíždění především pendlerům

Číst článek

Aktualizaci opatření systému PES, která by měla v Česku platit od 1. února, vláda projedná v pondělí.

Ve výpočtu indexu chce kabinet zohlednit také stav v přetížených nemocnicích. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zmírnění opatření podmiňuje tím, že pacientů s covidem nebude více než 3000, což se stalo naposledy v polovině října. V posledních dnech bylo s covidem v nemocnicích více než 6000 lidí.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek uvedl, že pokles hospitalizací na 3000 potrvá ještě nejméně tři týdny.

Proti novému koronaviru se v Česku od 27. prosince očkuje. Zdravotníci dosud aplikovali 187 889 dávek vakcíny. V pátek očkovali 12 674 lidí, nejméně tento týden. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k sobotní 2.00. Při dalších aktualizacích ale obvykle bývají tato čísla revidována.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme