Pes neumřel a důchodci na trávu. Bojím se, že politici přestanou vtipkovat, říká Kamberský

Když novinářka Lucie Sulovská na facebooku vyjádřila smutek nad tím, že jí umřel rodinný pes, předseda KDU-ČSL a vystudovaný veterinář Pavel Bělobrádek v komentáři reagoval: „Neumřel. Umírají pouze lidé. Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena...“ Když se na vicepremiéra snesla na sociálních sítích vlna kritiky, politik se hájil, že žertoval a že příspěvek doplnil smajlíky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Komentátor Lidových novin Petr Kamberský v komentáři napsal, že „faux pas páně Bělobrádkovo teď přiměje stratégy politických kampaní, aby politikům raději sebrali telefony“.

„Bělobrádek to podle mě myslel jako vtípek mezi konzervativci, ale nedošel mu kontext. Kdo všechno to bude číst a že většina lidí vůbec neporozumí, jak to myslí. A to je komunikační chyba, kterou si pan vicepremiér odskákal,“ doplňuje pro Český rozhlas Plus.

Zároveň se obává, že politici začnou být ve vyjadřování opatrní. Přidává také případ ministra financí Ivana Pilného, kterého se novináři ptali, jak je to s důchody. „On odpověděl, že peněz je málo a lidé budou muset pracovat déle. A že on v 73 letech nemůže kopat v dole, ale může třeba sekat trávu. A bylo z toho, že Pilný posílá důchodce sekat trávu,“ uvádí.

  • PřehrátDnešní Plus

    Kde je na sociálních sítích hranice vtipu? A měli by se jí politici přibližovat nebo ji dokonce překračovat,jako to udělal předseda lidovců Pavel Bělobrádek? Diskutuje politolog Miloš Gregor a komentátor Petr Kamberský z Lidových novin.

Politici, kteří se nedopustili názoru

Snaha být za všech okolností neutrální, může podle odborníka na politickou komunikaci Miloše Gregora vést k nezamýšleným koncům. „Je to jeden z důvodů, že přibývá populistů bojujících proti politické korektnosti. Protože jakmile politik udělá fór na ženu, je hned sexista, ale vtipkovat na účet mužů je v pořádku. Lidé cítí frustraci a politika se radikalizuje,“ myslí si Gregor.

„Reakcí na politiky typu Bohuslava Sobotky, kteří se nikdy nedopustili žádného názoru a výroku, jsou politici typu Miloše Zemana, Václava Klause ml. nebo Andreje Babiše. Přehnanou opatrností paradoxně otevíráme prostor hrubosti a drsnému populismu,“ přitakává Kamberský.

Poslechněte si celou debatu obou hostů v pořadu Českého rozhlasu Plus. Odkaz v článku.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme