Pěstitele máku ničí podvodníci, český mák míchají s dovezeným technickým

České pěstitele máku ohrožují podvodníci. Ti tradiční český mák míchají s dovezeným mákem technickým a směs pak za vysokou cenu prodávají. Čeští zemědělci tak přicházejí o peníze a maková pole u nás postupně ubývají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mák - makovice a květ | Foto: Pavel Pavlas

Česko je největším producentem máku na světě a zdejší produkt prochází přísnou kontrolou Státní potravinářské inspekce. Farmaceutický mák, který se k nám dováží, obsahuje více morfinu a zemědělci ho označují za odpad.

„Přicházíme o tradiční český výrobek nebo tradiční českou surovinu. Náš mák je modrý, barevně vyrovnaný. Má určitou velikost a chuť. Ten technický mák je dohněda a tu výraznou makovou chuť postrádá,“ říká šéf představenstva Agrární komory v Chrudimi Jaroslav Kopista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Agrární komory Jan Veleba byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se k nám technický mák dováží například až z Austrálie. „V roce 2011 se ho dovezlo 1417 tun. Druhým největším dovozcem je Španělsko, pak Slovenko Maďarsko a Turecko.“

Pravý český mák patří podle šéfa agrární komory k absolutní špičce. Dovoz toho technického vede k prudkému snižování pěstitelských ploch máku u nás.

„V letošním roce je u nás mák na 18 tisících hektarech, přitom ještě v roce 2008 to bylo 70 tisíc hektarů,“ připomněl Veleba.

Ministerstvo zemědělství plánuje proti míchání máků zakročit. Chce v máku hlídat množství morfinu, který rozhoduje, jestli je potravina k jídlu, nebo ne.

Igor Maňour, Jiří Chum, Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme