SOS centra pro ohrožené děti by měla být financována podle kapacity, ne umístěných dětí, kritizuje ředitelka

Pěstouni i zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc, dostávají od ledna víc peněz od státu. Příspěvky pro pěstouny vzrostly automaticky díky zvýšení životního minima a minimální mzdy. Organizace dostávají o 10 procent víc peněz než loni. Podle Hany Kupkové, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, který provozuje klokánky, to ale nestačí. A podobně se vyjádřila pro Radiožurnál Jindra Šalátová, ředitelka organizace SOS dětské vesničky.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě se učí do školy

Zařízení pro ohrožené děti musejí do 24 hodin přijmout dítě, které nemůže zůstat ve své rodině (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Jak to vidíte vy? Je ten státní příspěvek, který od ledna dělá téměř 39 600 korun na dítě a měsíc, dost, nebo ne?
Každopádně to dost není. Vzrostly náklady ve všech směrech. A tato forma financování vůbec není šťastná. Nedostáváme peníze na kapacitu v daném zařízení, ale na každé dítě, které fyzicky v zařízení je, takže se velmi těžko plánuje dopředu. A ani nevíme, s jakým obnosem můžeme pracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

I když dítě v zařízení nemáme, stále musíme nemovistost vytápět, nakupovat potraviny... Je to krizové zařízení – musíme být připraveni v jakoukoli hodinu dítě přijmout, popisuje Jindra Šalátová z organizace SOS dětské vesničky. Poslechněte si rozhovor

Jak velkou část nákladů z toho dokážete pokrýt? A z čeho platíte ten zbytek?
V rámci naší organizace kryje státní příspěvek na obě dvě služby – jak na zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, tak i na podporu pěstounů – zhruba 30 až 40 procent provozních nákladů.

A ten zbytek jsme schopní pokrýt díky štědrosti našich dárců – jak individuálních, tak firemních – a díky tomu, že reagujeme na různé dotační výzvy a snažíme se to financovat i z různých projektů.

A umíte říct, jak vysoký by měl státní příspěvek být, aby pro vás bylo financování udržitelné a nemuseli jste se tolik spoléhat právě na dárce?
Konkrétní částka se mi velice těžko stanovuje, protože se mění výše nákladů, které máme spojené s provozováním, když se tedy budeme bavit o zařízení vyžadující okamžitou pomoc. Velmi těžko se to stanovuje.

Nicméně změna té výplaty by měla být v tom smyslu, že by bylo financování zařízení na kapacitu, nikoli na umístěné dítě. Protože i když dítě aktuálně v zařízení nemáme, tak stále musíme nemovitost vytápět, musí se nakupovat potraviny, protože je to krizové zařízení. Musíme být připraveni v jakoukoliv denní či noční hodinu dítě přijmout.

A budete tu situaci řešit s ministerstvem práce a sociálních věcí nebo s jednotlivými kraji?
Ano, pokoušíme se jednat s krajskými úřady, abychom apelovali i na ně. Když v daném kraji zařízení působí, tak by měl i kraj finančně participovat. A na změnu v systému se snažíme apelovat i prostřednictvím různých platforem, například asociace Dítě a rodina.

Žena čekala pět měsíců na příspěvek v hmotné nouzi. Mezitím jí sociální pracovníci odebrali roční dítě

Číst článek

Jenom pro představu, kolik dětí vašimi krizovými centry za rok projde? A v jakých situacích se k vám dostávají?
Máme dvě zařízení, obě jsou malinká. Kapacita obou je osm dětí. A ročně nám tam projde okolo 40 nebo 45 dětí. Z principu je to zařízení krizové, to znamená, že dítě tam tráví nezbytně nutnou dobu. Pokud se situace vyřeší, tak dítě odchází.

A důvody, které vedou k umístění dítěte do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, jsou různé. Může to být neutěšená situace rodiny, kdy se ocitnou na ulici, nemají dítě kam dát, není, kdo by se o něj postaral. To jsou ty „hezčí příběhy“. A potom jsou to případy velmi dramatické, kdy je dítě odebíráno z rodiny, protože péče ohrožovala nejen zdraví, ale i život dítěte. Takže děti jsou zneužívané, týrané, hrubě zanedbávané.

Zmínil jste dárce. Kolik jich máte? A jak to mají udělat ti, kdo by vám chtěli přispět?
Potenciální dárci, kteří by chtěli podpořit děti v SOS dětských vesničkách, tak se mohou podívat na naše webové stránky, kde najdou přehledné pokyny. A pokud si nebudou jisti, tak mohou zavolat komukoli, kdo je uveden v kontaktech. A my to všichni rádi vysvětlíme. Moc děkujeme.

A kolik dárců teď máte?
Máme dárce individuální, to jsou běžní občané, kteří přispívají pravidelně nebo jednorázově. Bavíme se o tisících lidí, kteří nás malými částkami pravidelně podporují. A potom máme firemní dárce, to znamená firmy, které se rozhodnou, že podpoří nějakou naší službu. Těch také pár máme.

Petr Král, Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme