Pěstounů není v Česku dostatek. Chybí prý aktivní nábor zájemců

Děti by měly vyrůstat v rodinách, a ne v ústavech. To je názor mnoha pěstounů, kteří chtějí změny. Novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou v září vetoval prezident Václav Klaus, dnes znovu projedná Poslanecká sněmovna. Pěstounů je ale nedostatek, a tak se pro všechny děti nedaří najít náhradní rodiny. To by se mělo do budoucna změnit. Pardubické občanské sdružení Amalthea proto začalo aktivně hledat zájemce o pěstounskou péči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizovický domov má domácí atmosféru

Vizovický domov má domácí atmosféru | Foto: Roman Verner

Hanka Brodníčková při diskuzi o pěstounské péči vyprávěla o svých vlastních zkušenostech. Pěstounkou se stala náhodou, když ji na ulici oslovila zanedbaná dívka.

„To dítě vlastně byla dneska moje druhá nejstarší dcera. Bydleli vedle mě v baráku a jejich otec byl alkoholik, maminka už byla mrtvá. Tatínek nejenže výchovu nezvládal, ale vlastně i nějakým způsobem děti ohrožoval. Takže ve finále to dopadlo tak, že nejdřív ke mně dlouho chodily, částečně u mě i bydlely, a pak už jsme to řešili i tou právní cestou,“ vypráví svůj příběh Hanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pěstouni čekají na novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí. Reportáž natočila Ivana Záleská

Ta vychovává ještě jednu dívenku, u které se projevila autistická porucha. Náročná péče o holčičku ji ale donutila vzdát se práce, a pěstounství se tak věnuje naplno. Sama říká, že se to ale nedá dělat pro peníze.

„Když jsem si vzala do pěstounství první holčičku, brala jsem na ni 1200 korun měsíčně. A kdybych bývala neměla zaměstnání na plný úvazek, určitě bychom se neuživili. A i tak jsme měli co dělat,“ svěřuje se Hanka Brodníčková.

Novela zákona, kterou na začátku září vetoval prezident Klaus, totiž rozvířila obavy, že se povolání pěstouna stane obchodem. Pěstouni by mohli na dítě dostávat nově až 20 tisíc. S tím nesouhlasí Ria Černá z občanského sdružení Amalthea, které poskytuje služby pro rodiny s dětmi.

Nikoliv práce, ale poslání

„Pěstounství nikdy nebude normální práce, je to spíš poslání, protože pečujete 24 hodiny denně, 7 dní v týdnu. A myslím, že odměna, kterou za to pěstouni dostávají, je minimum, to co jim stát může nabídnout. A i personál v ústavním zařízení pobírá plat,“ namítá Ria Černá.

Jasno má i v tom, proč zatím není dostatek pěstounů, kteří by mohli převzít péči o děti v ústavech. „Spíš se čeká, kdo přijde, kdo se k té informaci nějak dostane, ale aktivní nábor ve smyslu kampaně nebo osvěty tady v Čechách vůbec neprobíhá,“ vysvětluje Ria Černá.

Novela zákona o sociálně právní ochraně dětí se dnes vrací do sněmovny. Samotní pěstouni doufají, že poslanci prezidentské veto přehlasují, a tak se zlepší podmínky pro pěstouny - ale zejména pro samotné děti.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme