Pět českých poslanců si letí do Číny 'vyměňovat zkušenosti'. Za čínské peníze navštíví i tibetské oblasti

Pět českých poslanců v pátek večer odletí na týdenní cestu do Číny, kterou organizuje a platí čínská strana. Navštíví provincii S'-čchuan i oblasti Tibetu. Doprovázet je bude také bývalý kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr. Radiožurnál zjistil, co v Číně budou dělat - a že další dvě poslankyně pozvání Pekingu odmítly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci cesty do Číny: shora zleva po směru hodinových ručiček Václav Klučka (ČSSD), Soňa Marková (KSČM), Marek Černoch (dříve Úsvit), Radim Holeček (bývalý člen ODS), bývalý kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr a Bohuslav Chalupa (ANO).

Účastníci cesty do Číny: shora zleva po směru hodinových ručiček Václav Klučka (ČSSD), Soňa Marková (KSČM), Marek Černoch (dříve Úsvit), Radim Holeček (bývalý člen ODS), bývalý kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr a Bohuslav Chalupa (ANO). | Foto: Filip Jandourek, Michal Růžička, Dan Materna, Petr Horník / Český rozhlas, MAFRA, Právo, Profimedia // Koláž iROZHLAS

Poslance na návštěvu Číny před několika měsíci pozvala čínská strana. Delegace navštíví provincii S'-čchuan a také východní oblasti Tibetu. Kromě takzvaných diet cestu českých politiků financuje Čína a nepodílí se na ní české ministerstvo zahraničí. To je ale podle resortu běžné.

"Jedná se o cestu organizovanou Poslaneckou sněmovnou, cesty poslanců nepodléhají schvalování ministerstva zahraničních věcí. Stejně tak Poslanecká sněmovna nemá žádnou povinnost nám své cesty hlásit a žádat nás o schválení," řekla Radiožurnálu mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. "Cestu poslanců jsme jako ministerstvo zahraničních věcí vzali na vědomí a poskytli jsme jim standardní informační materiály."  

Součást diplomacie 

Pozvání čínské strany přijali Václav Klučka z ČSSD, Bohuslav Chalupa z hnutí ANO, Soňa Marková z KSČM, bývalý člen ODS Radim Holeček a Marek Černoch, který nedávno opustil hnutí Úsvit. 

"Tato cesta je součástí parlamentní diplomacie, cest, které se v rámci Poslanecké sněmovny konají do různých zemí Evropy i světa. V rámci této návštěvy budeme jednat s představiteli provincií od nemocnice přes fotovoltaickou elektrárnu až po střediska podpory kultury v rámci tibetské kultury a podobně," přiblížila Radiožurnálu poslankyně Marková.

"Na programu máme minimálně tři až čtyři oficiální setkání, která se budou týkat možné parlamentní spolupráce a výměny zkušeností s parlamentní prací," doplnil její kolega ze sněmovny Klučka.

HAMÁČEK A ČÍNA: Šarm čínské diplomacie: o družbě Jana Hamáčka se soudruhem Liou Jün-šanem, mistrem propagandy

Číst článek

Do letadla na běžné lince v pátek večer nastoupí i bývalý kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr. Podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD v dolní komoře stále pracuje - a to jako konzultant specialista. "Byl pozván ještě v roli kancléře a vzhledem k tomu, že nedávno ve své funkci skončil, ale je stále zaměstnancem Poslanecké sněmovny, nám přišlo nejvhodnější, aby delegaci doprovodil," objasnil Hamáček. 

Odrazující propaganda a smrt disidenta

Původně mělo do Číny odletět poslanců sedm, z každého poslaneckého klubu sněmovny jeden člen. Poslankyně Pavla Golasowská z KDU-ČSL a Gabriela Pecková z TOP 09 ale cestu zrušily.

ODKAZ LIOU SIAO-POA: 'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany

Číst článek

Pecková to vysvětlila nedávným úmrtím disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa, jehož čínská vláda věznila až do jeho smrti, kdy podlehl rakovině jater.

„Můj je názor je konstantní, co se týče čínského režimu a nedodržování lidských práv v Číně, ale smrt tohoto disidenta byla pro mne tou poslední kapkou, která rozhodla, že se této návštěvy nezúčastním,“ vysvětlila Pecková pro Radiožurnál.

Brožury a program prý na Peckovou působily tak, že Čína chce ukázat, co všechno udělala pro rozvoj Tibetu. Poslankyně uvedla, že z nich cítila propagandu.

Hongkong, 13. července 2017: Liou Siao-po. Nezapomeňte. | Zdroj: Reuters

Od pand do Tibetu

Český rozhlas má k dispozici oficiální program poslaneckého pobytu v Číně. Návštěva začíná v sobotu ráno v Čcheng-tu, hlavním městě S‘-čchuanu, a sice návštěvou známé záchranné stanice pro pandy. V následujících šesti dnech se česko-čínská skupina bude pohybovat v poměrně odlehlých oblastech, hlavně na severu a také na východě provincie - tedy v prefekturách Ngawa a Kan-c‘.

Tyto regiony nejsou turistickou oblastí, běžní turisté se do nich běžně nedostanou, a pokud ano, tak většinou na speciální povolení. A podle oficiálního programu se skupina českých poslanců má „seznámit s vývojem, dědictvím a ochranou v oblasti tibetského náboženství“.

ROZHOVOR S DISIDENTEM: Čínská policie chce mým rodičům vymýt mozek, říká disident, za jehož rodinu se bili v Praze

Číst článek

Na závěr programu je plánována také návštěva lidové nemocnice či města Li-tchang. To je místo, kde místní tibetská komunita před deseti lety velmi ostře vystoupila proti centrální vládě, což skončilo velkým zatýkáním.

Historicky jsou tyto oblasti součástí takzvaného Velkého Tibetu, nicméně v 50. a 60. letech je ústředí v Pekingu přičlenilo k provincii S´čchuan, k níž patří dodnes. Jsou to vysoko položené okresy a prefektury, většinou nad 3000 metrů nad mořem, přesto tam Čína staví velice kvalitní silnice a letiště, investuje také do stavby nových škol, nemocnic a další infrastruktury. Kromě Tibeťanů už dnes tvoří podstatnou část populace Chanové neboli etničtí Číňané.

Tereza Chlubná, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme