Pět lidí jde v kauze Regionální rady Severozápad do vazby

Ústecký soud vzal do vazby pět lidí podezřelých z korupce v kauze Regionální rady Soudržnosti Severozápad. Podle státního zástupce měli uplácet, přijímat úplatky a jeden z nich i vydírat. Celkem policie obvinila sedm lidí, dva z nich ve vazbě být nemusejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem zasahovala policie | Zdroj: ČTK

Z čeho jsou osoby, které jdou do vazby, obviněné, řekl Českému rozhlasu soudce Jan Tichý:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kolem Regionální rady Soudržnosti Severozápad sleduje reportérka Gabriela Hauptvogelová

„Jedna ze zločinu podplácení, dvě pro zločin přijetí úplatku, jedna ze zločinu přijetí úplatku a vydírání, jedna je stíhána pro zvlášť závažný zločin přijetí úplatku.“

V posledním případě jde o ředitele úřadu regionální rady Petra Kušnierze, který měl podle policie vzít úplatek jako úřední osoba, a hrozí mu tak nejpřísnější trest - pět až 12 let vězení.

Kušnierze už policie v minulosti kvůli hospodaření vyšetřovala, soud ho ale osvobodil. Předseda regionální rady a poslanec za ODS Jiří Šulc nechtěl vazbu svého kolegy komentovat, protože v kauze vystupuje jako svědek.

Současné vyšetřování zahájil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. V úterý policisté prohledali sídlo Regionální rady v centru Ústí nad Labem a zapečetili některé kanceláře. Odpoledne přijeli i do kanceláře Regionální rady v Karlových Varech.

Podle náměstkyně krajského státního zástupce Lenky Bradáčové útvar prověřuje výběr některých projektů a čerpání evropských dotací. O jaké záležitosti jde, krajské státní zastupitelství neřeklo. Bradáčová ovšem vyloučila, že by to souviselo s nákupem přístrojů pro Krajskou zdravotní.

Samotný úřad regionální rady funguje normálně. Vedení Rady ještě v pondělí rozhodne, jestli prodlouží termín pro ukončení výzvy k podávání projektů, který je 31. března.

Gabriela Hauptvogelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme