Pět ochrnutých žen v Rumburku - dvouletá podmínka pro primářku

Dvouletou podmínku uložil děčínský okresní soud primářce gynekologického oddělení Lužické nemocnice v Rumburku na Děčínsku Dagmar Milatové. Podle soudu zavinila těžkou újmu na zdraví pěti žen, kterým po gynekologických operacích v roce 1999 ochrnuly nohy. Milatová se proti rozsudku odvolala. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

justice | Foto: Alena Palečková | Zdroj: AFP

Poškozené ženy před soudem vypověděly, že po gynekologické operaci mají trvalé problémy s nohama. Některé pobírají částečný důchod, jiné plný invalidní. Ochrnutí jim způsobil 11 let starý operační přístroj Chiratom 400. Zarážející je fakt, že operace v Lužické nemocnici pokračovaly i 4 měsíce poté, co se objevily první potíže pacientek, připomněla děčínská soudkyně Zdenka Stárková. "Mohlo dojít k dalším a další případům."

Povinnost zkontrolovat před použitím přístroj měla podle soudního verdiktu právě primářka Milatová. Ta se však vinna necítí a proti rozsudku se odvolala. Státní zástupkyně si vzala čas na rozmyšlenou. Soudkyně vysvětlila, proč netrvala na vyslovení zákazu činnosti obžalované. "Podle mého názoru by za této situace, kdy už uplynula dlouhá doba od doby, kdy došlo k tomuto jednání a za situace, kdy obžalovaná nemá žádné jiné problémy ani v zaměstnání, ani v té řídící pozici, ve které se nadále nachází, by byl nepřiměřeně přísný a víceméně zbytečný."

Proti rozsudku se primářka Milatová okamžitě odvolala. Její obhájce Otakar Pazděra si myslí, že se ničím neprovinila. "Domnívám se, že nejsou důvody pro to, aby byla vůbec paní primářka postavena před soud. Nerozumím tomu."

"Zvážím, jestli ještě v tomto směru odvolání podám," poznamenala děčínská státní zástupkyně Růžena Mašatová. "Ty ženy špatně chodí, mají bolesti." Zhoršilo se pracovní i společenské uplatnění postižených pacientek. Jedné z nich se rozpadlo i manželství. "Došlo k rozvodu, protože byla neustále po nemocnicích a lázních. Pokud chtějí něco dělat, i své koníčky, tak vždycky jen krátkou dobu, anebo se jich musely úplně vzdát."

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme