Pět policistů podle inspekce vyzrazovalo informace vymahačům

Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání pěti policistů kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Tři policisté jsou z Libereckého kraje, dva z Prahy. Obvinění podle inspekce vyzrazovali od roku 2008 údaje z policejních databází soukromým detektivům a vymahačům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Mezi obviněnými jsou jak řadoví, tak vysoce postavení policisté, mimo jiné vedoucí obvodního oddělení, policista služby kriminální policie a vyšetřování i příslušník Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

„V období od roku 2008 až do zadržení pachatelé z řad policie zneužívali přístup k policejním informačním systémům a na objednávku zpřístupňovali a vyzrazovali údaje civilním osobám, zabývajícím se detektivními a vymahačskými aktivitami. Všech pět policistů je ze zadržení propuštěno a vyšetřování nyní probíhá na svobodě,“ řekla Radiožurnálu tisková mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci soukromých detektivů a policie mluvil na Radiožurnálu Václav Láska, bývalý policejní vyšetřovatel, který dnes působí jako advokát

Obviněným policistům hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na tři roky.

‚Neodolatelné lákadlo‘

„Jde o to, zda je to ojedinělý případ, nebo je to rozsáhlejší praxe v řadách policie. To, že někteří policisté neodolají a budou prodávat informace z policejních spisů, je věc, která se asi nikdy nedá vymýtit. Důležité ale je, aby byly kontrolní orgány schopny odhalovat a trestat,“ říká Václav Láska, bývalý policejní vyšetřovatel, který dnes působí jako advokát.

Podle něj se informace, že je některý policista takto ochoten se zaprodat, mezi soukromými detektivy rychle rozšíří. Na takového policistu se pak lidé v civilu obracejí, protože vědí, že je ochoten takové věci dělat.

„Bývalých policistů do těchto oblastí směřuje dost. Je to logické, protože i po odchodu od policie se snaží živit něčím, co umí. Zásadní otázkou však je, jestli v rámci nového uplatnění využívají jen své schopnosti a znalosti, nebo zneužívají své osobní kontakty. To je již o osobnosti,“ uvádí Láska a dodává:

„Soukromý detektiv je občan, jako každý jiný. Nemáme ani zákon, který by činnost soukromých detektivů upravoval. Pokud je spolupráce policie a soukromých detektivů nastavena poctivě, může to být užitečné pro obě strany a není třeba, aby to upravoval zákon.“

Jaroslava Malínská, Viktorie Hošková, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme