Pět stran odmítlo debatu na Babišově iDnesu. Podle serveru jde o Kalouskův předvolební tah

Předsedové pěti parlamentních stran odmítli účast v předvolební debatě serveru iDnes. Sociálním demokratům, TOP 09, lidovcům, občanským demokratům a Starostům a nezávislým vadí, že mediální skupinu Mafra, pod kterou iDnes patří, vlastní Agrofert Andreje Babiše. Píše o tom deník Právo. Podle vyjádření iDnes a MF Dnes jde o marketingový tah Miroslava Kalouska (TOP 09).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek | Foto: PSP ČR

Podle šéfů pěti partají by se debata neodehrávala na neutrální, ale na Babišově půdě. Diskusi měl 27. září moderovat šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že MF Dnes a Lidové noviny nejsou nezávislé deníky a Babiš je využívá jako nástroj politického vlivu. Na jejich stránkách prý vede nepravdivé a účelové kampaně.

Podle Miroslava Kalouska by neutrálnosti debaty nepřidala ani osoba předpokládaného moderátora Jaroslava Plesla. Kalousek podotkl, že jeho strana také nepořádá předvolební debaty na svém stranickém webu.

Ani předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechce vytvářet dojem, že MF Dnes je neutrální prostředí. Petr Gazdík (STAN) si vypomohl sportovní terminologií. „Zápas“ by prý byl poznamenán skutečností, že „rozhodčí“ je zaměstnancem jednoho ze soutěžících týmů.

Šéf ODS Petr Fiala řekl, že pokud strana majitele serveru iDnes jde do voleb, nemůže být debata pořádaná tímto médiem objektivní a nestranná.

'Není to protizákonné,' Babiš odmítl výzvu, aby skončil v dozorčí radě své německé chemičky

Číst článek

Na vyjádření předsedů partají reagovali šéfredaktoři iDnes.cz Naděžda Petrová a MF Dnes Jaroslav Plesl.

„Před volbami se každý stébla chytá, zejména ten, jehož hvězda hasne. Miroslav Kalousek se snaží vytlouct kapitál z čehokoliv a Andrej Babiš je rozhodně to pravé. Miroslav Kalousek tak stojí v čele těch, kteří mají buď máslo na hlavě, nebo nemají témata, která by je dokázala proslavit jinak než papouškováním,“ uvedla v oficiálním vyjádření Petrová.

Plesl napsal, že až dosud politici z jiných stran než z ANO problém s novináři z Mafry neměli: „Od majetkového vstupu Andreje Babiše do vydavatelského domu Mafra letos v červnu uplynuly tři roky, během nichž s reportéry serveru iDnes.cz i deníku MF Dnes hovořili všichni politici, kteří se teď – pět týdnů před volbami – najednou odmítají účastnit jedné předvolební debaty.“

Jde podle něj o „zjevně koordinovanou politickou akci“ a jím řízený list se do politických her zatáhnout nenechá a hodlá nadále informovat o politice otevřeně a objektivně.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme