Peter Duhan: Budoucnost rozhlasu bude spojena s novými médii

Už devět desetiletí se českým éterem šíří rozhlasové vysílání. Začalo ve Kbelích u Prahy 18. května 1923. I po 90 letech má rozhlas stále co říct a generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan je přesvědčen, že to tak bude i nadále. Budoucnost podle něj bude spjata především s novými médii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český rozhlas představil nové logo, Petr Duhan

Český rozhlas představil nové logo, Petr Duhan | Foto: Filip Jandourek

90 let uteklo a rozhlas tu stále je. A jak dlouho ještě bude?

Jsem přesvědčen, že rozhlas čeká světlá budoucnost. On je sice 90letý stařeček, ale nikoli mentálně. Dokonce bych řekl, že i ta jeho svalová soustava a kostra je velice pružná, vedeme si velice dobře. Já jsem přemýšlel, čím to je. Víte, každý technologický pokrok přinese velkou změnu. A my musíme na ten technologický pokrok nějakým způsobem reagovat. Mění se programy, mění se formáty, mění se obsahy. A to je ten vzácný gen Českého rozhlasu, který umožňuje, aby se neustále rozvíjel

Rozhlas se hodně změnil. Jak myslíte, že bude vypadat, až bude slavit stovku?

Já bych byl strašně rád, abych svému nástupci nebo nástupkyni předal rozhlas moderní, přizpůsobený moderní době, 21. století, aby Český rozhlas mohl rozvíjet dál. Já si myslím, že Český rozhlas bude vypadat trošičku jinak. Bude podstatně víc pracovat s novými médii, protože to je obrovská výzva pro každý rozhlas. Éra masových médií postupně končí a skutečně nastupuje éra sociálních médií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s generálním ředitelem Českého rozhlasu Peterem Duhanem

Tomu se bude muset Český rozhlas přizpůsobit, pokud se podaří z něj vytvořit jakousi platformu, která bude sdílet všechny sociální skupiny, které v sociálních sítích existují. A já myslím, že se to rozhlasu stoprocentně povede. Máme tady spoustu mladých nadšených lidí. Samozřejmě se změní i pojetí žurnalistiky. Dnes máme připraven koncept žurnalistiky 3.0, který právě vychází z předpokladů, že musíme obsáhnout sociální sítě a musíme s nimi souznít.

Těch 90 let, to je dlouhá doba. Hodně se toho změnilo ve společnosti. Politický režim, vlastně i stát, protože se rozpadlo Československo, změnila se technika, změny postihly architekturu, hudbu, literaturu, ostatně i to nejdůležitější pro nás – jazyk. Mluvíme trochu jinak než před devadesáti lety. Na kolik rozhlas podle vás odráží to dění kolem sebe a nakolik ho naopak ovlivňuje?

Vrátím se k tomu, že mluvíme rychleji. My dokonce máme i kratší formáty, v loňském roce jsme uvedli novinky, experiment Minutové hry… Já si myslím, že nejsme jen pasivním zrcadlem toho, co se děje vně rozhlasu. Rozhlas stále je normotvorná instituce. Pracujeme na tom, abychom poskytli posluchači nejen stručné zpravodajství, s rychlou mluvou, ale abychom poskytli i kontextuální pohled. Máme na to stanice, novou stanici Český rozhlas Plus, která se bude dále rozvíjet.

Český rozhlas vysílá už 90 let. Narozeniny slaví s posluchači, výročí připomene i bohoslužba

Číst článek

Máme Český rozhlas Dvojku, víme, že jeho posluchači chtějí více mluveného slova, to je velmi dobrý signál. Na jedné straně máme stanici zpravodajsko-informační, jako je Radiožurnál, ta podle mě plní svoji roli v tuto chvíli beze zbytku a dobře. A takzvané mluvené formáty budeme rozvíjet dál. Je potěšitelné, že lidé chtějí a dožadují se větších časových ploch. A to je právě prostor pro to, abychom nebyli jen pasivním pozorovatelem a abychom trochu určovali trendy a měli nějaký názor.

Na rozloučenou bychom mohli naše posluchače pozvat do Vinohradského divadla, kde se zítra koná velká oslava k devadesátinám Českého rozhlasu.

Je to slavnostní večer, který bude přenášet Český rozhlas Dvojka a všechny regionální stanice. Bude to připomínka těch 90 let a zlatým hřebem budou ocenění, která předám já a předseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Ratiborský. Jednak zaměstnancům Českého rozhlasu, o kterých si já myslím, že si to zaslouží. A samozřejmě i kolegům a spolupracovníkům z externího prostředí – hercům, skladatelům… Také oceníme některé instituce, se kterými Český rozhlas dlouhodobě spolupracuje. Je tam taková novinka, balet Českého rozhlasu. Ať se posluchači nechají překvapit.

Martin Karlík, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme