Soud zastavil odvolání Jany Peterkové. Nezaplatila soudní poplatek, žádost o osvobození poslala pozdě

Městský soud v Praze zastavil odvolací řízení Jany Peterkové. Důvod? Podle advokáta pečovatelského domu v Měšicích Roberta Falbra proto, že nezaplatila soudní poplatek a žádost o osvobození od soudního poplatku poslala pozdě. Peterková se odvolávala proti rozsudku, který jí nařídil omluvu a peněžitý trest za šíření lživých informací, že v pečovatelském domě zemřelo po očkování několik lidí.

Praha (Aktualizováno: 9:58 19. 5. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Peterková byla nepravomocně odsouzena k pokutě za dezinformace o očkování proti covidu-19

Soud zastavil odvolání Jany Peterkové proti rozsudku z ledna tohoto roku. Za šíření lží o údajných úmrtích po očkování seniorů, musí zaplatit čtvrt milionu korun a pečovatelskému domu se veřejně omluvit | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Paní Peterková podala proti rozsudku Městského soudu v Praze z ledna 2022 odvolání. A toto řízení o odvolání bylo zastaveno z důvodu, že paní Peterková ve lhůtě nazaplatila soudní poplatek a podala pozdě žádost o osvobození od soudních poplatků. Tím je ta věc skončená,“ vysvětlil serveru iROZHLAS.cz advokát Robert Falbr, který zastupuje ve sporu s Janou Peterkovou pečovatelský dům v Měšicích.

První odsouzení za dezinformace o koronaviru. Jana Peterková se má omluvit a zaplatit 250 tisíc

Číst článek

Podle něj se může Peterková proti rozhodnutí o zastavení odvolacího řízení odvolat. „Nicméně úspěšnost toho odvolání shledávám jako naprosto mizivou,“ doplnil advokát.

Rozhodnutí soudu mu doručili v pondělí. Server iROZHLAS.cz proto kontaktoval mluvčího Městského soudu v Praze Adama Weniga. Ten se ale v úterý k věci ještě nechtěl z procesních důvodů vyjádřit.

Advokát Jany Peterkové Norbert Naxera ale závěr soudu po několika dnech pro server iROZHLAS.cz odmítl. Podle něj soud pochybil, když zaslal výzvu k urhazení soudního poplatku příliš brzo. 

„Zaslal ji v době, kdy ještě podané odvolání nebylo řádně odůvodněno, protože je ustálenou soudní praxí, že povinnost zaplatit soudní poplatek nevzniká, dokud odvolání či jiné podání účastníků řízení není projednatelné, což v té době nebylo. Soud měl Janu Peterkovou vyzvat, aby odvolání doplnila případně odůvodnila a teprve po tomto doplnění měla začít běžet lhůta pro zaplacení soudního poplatku. Místo toho soud zaslal obě výzvy najednou,“ řekl s tím, že i proto proti rozhodnutí soudu podá v nejbližší době odvolání

Lživé informace

Městský soud nepravomocně odsoudil Janu Peterkovou za šíření lživých informací o zemřelých seniorech v pečovatelském domě v Měšicích v lednu. Vynesl tehdy takzvaný rozsudek pro zmeškání, a to proto, že Peterková k soudu vůbec nedorazila. 

Nebezpečné transfuze, nenošení roušek i vakcíny měnící genom. Podívejte se na fake news o covidu

Číst článek

V případě, že se žalovaný nedostaví k soudu na první jednání bez důvodné a včasné omluvy, i přestože včas obdržel předvolání, soud dává za pravdu tvrzení žalobce. 

Pečovatelský dům tak trvá na tom, aby Peterková dodržela, co jí rozsudek nařizuje. Konkrétně smazání videa, ve kterých lži šířila, omluvu za šíření nepravdivých informací a úhradu čtvrt milionu korun. „Požádáme paní Peterkovou, aby po nabytí právní moci toho rozsudku tuto povinnost splnila dobrovolně. A pokud tak neučiní, tak budeme uvažovat o návrhu na exekuci,“ vysvětluje advokát Falbr.

Žalobu na Peterkovou podal provozovatel pečovatelského domu v Měšicích u Prahy, konkrétně společnost Antonia senior services. Peterková totiž na základě údajného svědectví zaměstnankyně domova Václavy Vondráčkové ve videích na sociálních sítích tvrdila, že v pečovatelském domě zemřelo kvůli očkování proti koronaviru několik seniorů a u dalších se výrazně zhoršil zdravotní stav.

Ve videích navíc mluvila o tom, že se v pečovatelském domě měly falšovat úmrtní listy seniorů, kteří podle Peterkové měli zemřít po vakcinaci.

Pravda byla ale taková, že senioři v té době ještě nebyli proti koronaviru z důvodu nedostatku vakcín vůbec očkováni. Domov se kvůli videím Peterkové stal terčem nenávistných reakcí. Situaci řešil třeba i starosta obce Měsice Martin Čacký. Ten například zjistil, že zmiňovaná pracovnice už v domově dávno nepracovala.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme