Petice českých vědců vyzývá k větší toleranci k uprchlíkům

Osobnosti české vědy protestují proti údajnému nárůstu xenofobie ve společnosti. Už přes 700 vědců a akademiků podepsalo petici, která mimo jiné vyzývá české politiky, aby nezneužívali téma uprchlíků k mocenskému boji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na pláži na řeckém ostrově Kos

Migranti na pláži na řeckém ostrově Kos | Zdroj: ČTK

Výzvu vědců iniciovali mladí přírodovědci, doktorandi, kteří nejprve vytvořili uzavřenou skupinu na facebooku. Ta se pak postupně rozšiřovala. Dosud je na ní 740 podpisů.

Jeden z autorů výzvy, Lukáš Novák z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, říká, že každý podpis ověřují:

„Samozřejmě tam chodí i nějaké falešné podpisy od lidí, kteří to zřejmě chtějí zdiskreditovat. Proto to musíme kontrolovat. Když si tam dá někdo e-mail instituce, kde je jasné, že je to skutečně on, tak je to v pořádku. Když je to nejasnější, tak se to snažíme vygooglovat. Snažíme se, aby to bylo co nejčistší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci ve výzvě apelují na politiky a média, aby nevytvářela strach z uprchlíků. Více od Martina Karlíka

Zatím mohou výzvu podepisovat jen vědci, ale počítá se s tím, že se otevře široké veřejnosti. K výzvě se například připojil ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší:

„Mě až uvádí do velkých rozpaků to, že česká společnost je takto xenofobní, že má takovou malou empatii vůči lidem, kterým skutečně jde o život a kteří prchají z oblastí válečných konfliktů a kteří jsou na tom určitě mnohem hůře, než na tom byly statisíce emigrantů z komunistického Československa.“

K výzvě se připojil i politolog Michael Romancov. Ten se nebojí ani případné protivýzvy.

„Já si myslím, že kdyby k tomu došlo, že to bude úplně v pořádku. Já bych to dokonce v jistém ohledu přivítal. Společnost je společností živou jen tehdy, když se v ní odehrává nějaký pohyb, a tohle by měl být pohyb, který by se měl u nás nastartovat,“ myslí si Romancov.

Na stránkách výzvy najdeme i odborníka na nová média Josefa Šlerku: „Signatáři výzvy se připojují k tomu, abychom zbrzdili emoci, která se s tím veze. Když se podíváte na diskurz, který je kolem, ať už z řady politiků nebo nejrůznějších skupin společnosti, tak společnost radikalizuje směrem k toleranci násilí.“

Pod výzvou najdeme i jména filozofa Jana Sokola nebo fyzioložky a biochemičky Heleny Illnerové. Je mezi nimi i Selma Muhič Dizdarevič, která studovala v Bělehradě a teď působí na Univerzitě Karlově a věnuje se imigraci, integraci, multikulturalismu a extrémnímu sociálnímu vyloučení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci vyzývají politiky, aby nezneužívali přílivu imigrantů ke svému politickému zisku. O petici mluví Václav Hořejší a Petr Adam

Proti přijímání uprchlíků je přes 70 procent Čechů.

„Zdá se mi, že dnes už můžu docela dobře pochopit to, jak v nacistickém Německu mohlo dojít k té strašlivé vlně antisemitismu. Pokud by se tu k moci dostali politici, kteří by byli nakloněni k nějakému silovému řešení, tak by se velká většina skutečně přiklonila k něčemu takovému, co jsme zaznamenali během druhé světové války a před ní v nacistickém Německu. Štve mě to a jsem zklamaný,“ uvádí Hořejší.

Atmosférou ve společnosti je zděšen i místopředseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit - Národní koalice Petr Adam:

„Sám se snažím hledat příčiny, ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenacházím je. Nemyslím si, že by český občan žil v devastované zemi, a proto by se měl uchylovat k takto radikálnímu smýšlení. Nicméně doba je taková, politici tomu nepomáhají.“

Martin Karlík, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme