Petice za lékaře: Pokud odejdou, ztratíme tisíce let jejich praxe

O problémy českého zdravotnictví se zajímají nejen ti, kteří jsou s ním profesně spjatí. V poledne předali svou petici na Úřadu vlády zástupci signatářů petice: SOS zdravotnictví. Podepsalo ji skoro třicet tisíc lidí, včetně známých osobností, jakými jsou třeba profesor Pavel Pafko, fotograf Herbert Slavík nebo spisovatel Ivan Klíma.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen. Ilustrační foto.

Rentgen. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Petice vznikla jako reakce nejen lékařů a nejen zdravotníků, ale i spousty občanů, kteří smýšlejí stejně na situaci ve zdravotnictví, která byla hlášená už jedenáct měsíců dopředu,“ řekl jeden z organizátorů akce, profesor Jan Žižka z fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Jan Žižka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové v poledních Ozvěnách dne.

Signatáři petice se podle něj obávají, že státní orgány, které mají na starost chod zdravotnictví, nekonaly tak, aby tuto krizi odvrátily. „A nezačaly konstruktivně jednat s veřejností a především se zástupci lékařské veřejnosti,“ poznamenal Žižka.

Připomněl, že stav ve zdravotnictví byl dlouhodobě podceněn. „A to teď jdu ještě před březen 2010, kdy výzva Děkujeme, odcházíme, která iniciovala všechny tyto děje, vznikla. Stav českého zdravotnictví je dlouhodobě neuspokojivý. Teď samozřejmě s odchodem lékařů eskaloval,“ podotkl Jan Žižka s tím, že se o situaci už mělo jednat dávno.

Nižší plat než přidavač u míchačky

„Podporuji nejen platové požadavky, protože mí mladší kolegové berou mnohem méně, než bere mého souseda přidavač, který mu připravuje do míchačky beton. Proto považuji za zcela legitimní, že by lékaři měli mít patřičné finanční ohodnocení. Ale to je jenom jeden bod ze třinácti,“ řekl Žižka.

Petici podepsali například:
Iva Bittová, Tereza Brodská, Vilma Cibulková, Miroslav Etzler, Ester Janečková, Ivan Klíma, Pavel Pafko, Marie Retková, Herbert Slavík nebo Jiří Žáček.

Mezi požadavky lékařů je podle něj spousta důležitých bodů, které zatím nebyly konkrétně adresovány návrhy ze strany ministerstva. „To je razantní postup proti korupci ve zdravotnictví. A tím myslím to, že se kupuje stroj, který stojí padesát milionů, za cenu sto milionů,“ upozornil profesor z fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Žižka se zároveň obává, že 1. března může skutečně dojít ke kolapsu českého zdravotnictví. „Byť to někteří politici, jako například včera poslanec za ODS Šťastný dementoval a řekl, že systém je natolik flexibilní, že si s tím zcela poradí,“ připomněl Žižka.

Chceme, aby se jednalo

Petice proto podle něj žádá, aby vláda velmi konstruktivně a velmi intenzivně jednala se zástupci lékařské veřejnosti. „Ať už to je Česká lékařská komora, odborové kluby nebo odborné společnosti. Protože u ministra na stole leží už desítky vyjádření předsedů odborných lékařských společností,“ řekl Jan Žižka.

Signatáři v petici zároveň uvádějí, že pokud se obě strany nedohodnou, dojde k dlouhodobé personální odborné devastaci českého zdravotnictví. „Pokud nám odborníci odejdou, vyhodíme desítky tisíc let praxe, když to nasčítáme na jednotlivé lékaře, z okna. A toto není možné nahradit ze dne na den,“ dodal profesor z nemocnice v Hradci Králové.

Nespokojení lékaři budou dnes v Praze řešit další kroky, jak prosadit své požadavky. Lékaři zhodnotí také dosavadní průběh jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, který se v pondělí s odbory nedohodl. Odmítá jim totiž garantovat, že slíbené dvě miliardy korun půjdou jen na platy lékařů nebo že nemocnice vezmou všechny doktory po stáhnutí výpovědí zpět.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme