Petice za zachování nemocnic podepsalo podle organizátorů přes 100 tisíc lidí

V době, kdy finišují vyjednávání zdravotnických zařízení s pojišťovnami o nových smlouvách na úhradu péče, přichází významný impuls proti rušení menších nemocnic. Organizátoři petičních akcí dnes oznámili, že shromáždili podpisy více než sta tisíce lidí, kteří žádají zachování stávající sítě zdravotnických zařízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása zmínil problém zákona o zdravotním pojištění

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása zmínil problém zákona o zdravotním pojištění | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Předsedou petičního výboru je předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

„Je zřejmé, že občané velkou měrou vyslovili svůj názor, že nechtějí rušit tyto nemocnice,“ uvedl.

Organizátoři petice chtějí oslovit také politiky, například předsedkyni poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček mluví o nových smlouvách na úhradu péče v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

„Věříme, že tím, že předáme petiční archy předsedkyni poslanecké sněmovny, tak že také se touto iniciativou bude řádně zabývat petiční výbor a že se tím budou zabývat i ostatní poslanci. Tady se totiž rozhoduje o tušení nemocnic na základě jakési podivné dohody mezi Asociací zdravotních pojišťoven a ministerstvem zdravotnictví bez toho, aniž by tento záměr byl projednán v politické reprezentaci,“ vysvětlil Václav Krása.

„Pokud občané chtějí zachovat síť nemocnic, tak je třeba říct část B, to znamená, že to bude dražší, že se může stát, že nebude dostupná zdravotní péče pro všechny, protože budeme muset financovat všechno tak, jak to je ve stávající podobě nezávisle na tom, že medicína jde velmi rychle dopředu a že kvalitní zdravotní péče musí být koncentrovaná do kvalitních center,“ řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zajištění lůžkové péče je zodpovědnost zdravotních pojišťoven a stát zasáhne jen, pokud by hrozily výpadky zdravotní péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj názor na petice i rušení lůžek řekl na Radiožurnálu hejtman kraje Vysočina a také místopředseda správní rady VZP Jiří Běhounek z ČSSD.

Hejtman kraje Vysočina a také místopředseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Běhounek z ČSSD si myslí, že organizátorům petice i nemocnicím vadilo hlavně to, že šlo ze strany pojišťoven o „jednostranný diktát“.

„My nejsme zase padlí na hlavu, abychom si neuvědomovali, že medicína se prudce vyvíjí a je třeba na to reagovat, když není dostatek peněz, ale aby to bylo z hlediska toho postupu jednostranné, to samozřejmě se těm lidem nelíbí a já se jim nedivím,“ řekl Běhounek.

Věří, že pojišťovny k tomu přistoupí tak, že smlouvy nakonec budou dojednány na smluvním partnerském vztahu, a ne diktátem.

Zrušení avízovaných 6 tisíc lůžek podle něj může mít ještě nějaký vývoj. Prý na správní radě VZP žádal k tomuto tématu o rozbory a výpočty, ale nedostal je.

„Všichni ekonomičtí experti ve zdravotnictví vědí, že zrušení lůžka nezvýší zátěž, ani nepřivede k úsporám, že to je v oblasti jiné,“ řekl Běhounek.

Nemocnice prý samy dokáží restrukturalizovat lůžkovou péči. „To násilné rušení, si myslím, že může právě zhoršit dostupnost a úroveň péče v některých oblastech,“ uzavřel Běhounek.

Veronika Sedláčková, Jan Richter, Eva Presová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme