Pětice zmizelých Čechů už nemusí být v Libanonu, řekl Zaorálek

Kvůli pěti Čechům, kteří zmizeli v Libanonu, dosud stát nikdo nekontaktoval. Po zasedání krizového štábu v pražském Černínském paláci to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Připustil také, že Češi mohou být už v jiné zemi. V Libanonu po pohřešovaných pátrají tamní bezpečnostní složky. České úřady jsou s nimi v kontaktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes upozornil, že únos je zatím jen jedna z variant, se kterou česká strana počítá.

Dodal také, že jakákoli informace o identitě zmizelých může ohrozit jejich bezpečnost. Podle ministra zahraničí už nemusí být pět zmizelých Čechů na území Libanonu:

„Nemohu v této chvíli potvrdit to, že se pohřešovaní občané stoprocentně nachází v Libanonu. Není ani vyloučeno, že stát opustili.“

Zaorálek dnes upozornil, aby si Češi vždy dobře rozmysleli, který zahraniční stát chtějí navštívit, a před odletem se podívali na internetové stránky ministerstva:

„Mohu vás ujistit, že se snažíme mapovat ty situace co nejpřesněji. Opravdu rád bych vyzval všechny, kteří vyjíždějí ven, zvlášť do těchto rizikovějších oblastí, aby cestu dobře zvážili a aby si sehnali informace, kam jedou.“

Podle ministra zahraničí roste počet únosů v rizikových oblastech. Krizový štáb se sejde opět v pátek.

Zmizení by mohlo souviset s Alím Fajádem

Pětice Čechů se pohřešuje od sobotního rána, kdy libanonská policie našla v opuštěném autě v jižní části údolí Biká jejich osobní věci.

Ve skupině jsou údajně dva novináři, advokát, tlumočník a vysoce postavený bezpečnostní představitel, který je v Libanonu poprvé.

Bratr taxikáře, který vezl pohřešované Čechy, je Alí Fajád zadržovaný v Praze | Foto: ČTK

Podle některých informací se novináři věnovali kauze Alího Fajáda, který čeká v Praze na rozhodnutí, jestli bude vyhoštěný do Spojených států.

Jeho rodina v Libanonu ovšem tohle spojení odmítá.

Fajád, který je podle libanonského tisku znám také jako Alí Taán, je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, který pětici vezl a je také pohřešován.

Fajád a další dva muži byli loni zadrženi v Česku a jsou podezřelí z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Lenka Jansová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme