Petici proti cenzuře internetu podepsaly tisíce lidí

Minimálně 10.000 lidí podepsalo petici proti cenzuře internetu. Měla by ho totiž podle kritiků omezit novela loterijní zákona, kterou dnes bude ve třetím čtení schvalovat sněmovna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto.

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nevoli uživatelů sítě vzbudil dodatek, podle kterého by měli tuzemští poskytovatelé internetového připojení bránit uživatelům přístup na stránky tuzemských i zahraničních loterijních firem, které nemají licenci ministerstva financí, včetně stránek, které obsahují reklamu na tyto loterijní weby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Jan Farský v Ranním interview Radiožurnálu

To by podle kritiků znamenalo faktickou cenzuru internetu. Firmám, které tuto povinnost nesplní, bude moci ministerstvo financí uložit pokutu až deset milionů korun.

Předkladatel problematického dodatku poslanec za TOP 09 Jan Farský dá proto o zákonu hlasovat po částech, aby mohl být přijat a problematická část případně vypuštěna.

V Ranním interview Radiožurnálu řekl, že k tomuto postupu ho vedly odborné posudky od expertů na IT. Oborníci upozorňovali i na problematiku technického prosazení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Brož, místopředseda Pirátské strany, o tématu mluvil ve Světě o desáté

„Přišlo mi škoda, aby pro potřebná regulace hazardu padla kvůli kontroverznímu ustanovení. Myslím, že je v zájmu regulace hazardu, aby o ustanoveních bylo hlasováno samostatně.“

Jan Farský připomněl, že námitky jsou tak velké a racionálně odůvodněné, že k nim nebude hluchý. „Pro mě je podstatná regulace hazardu, nikoli internetu.“ Současně ale upozornil, že toto téma je třeba obsahově řešit.

Podle Martina Brože, místopředsedy Pirátské strany, tím ale petice proti cenzuře na internetu, kterou za tři dny podepsalo na 10 tisíc lidí, rozhodně nekončí.

„Petice bude pokračovat, pokud se proti zasahování státní moci do provozování internetu nepostaví tolik lidí, že internet od politiků oddělíme ústavním zákonem,“ řekl Brož ve Světě o desáté.

Milan Kopp, Alžběta Havlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme