Petici proti státním maturitám podepsaly téměř tři tisíce pedagogů

Na středních školách začala ústní část maturit. Letos možná naposled v režii jednotlivých škol, od příštího roku by měly být jednotné státní maturity. Proti nim se ale staví někteří studenti i učitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve třídě | Foto: Jana Šustová

Před nedávnem vznikla proti státním maturitám nová petice, tentokrát ne studentská, ale kantorská, nese název Učitelé pro kvalitní maturitu. Státní maturita prý má nedostatky v obsahu a ohrožuje kvalitu vzdělávání.

„Naši petici podepsalo v minulých dnech asi 2.900 středoškolských pedagogů z asi 180 škol všech typů z celé ČR. V petici zjednodušeně řečeno nabízíme kompromisní řešení,“ řekl v Ozvěnách dne jeden ze spoluautorů petice proti státním maturitám, Tomáš Malina z Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O státních maturitách debatovali v Ozvěnách dne Pavel Zelený z Cermatu a spoluautor petice Tomáš Malina z Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích.

„My souhlasíme s ministerstvem prosazovanou myšlenkou plně standardizované maturitní zkoušky, ale domníváme se, že nový projekt zavádí velmi přísnou centralizaci a unifikaci písemné a ústní části zkoušky. Myšlenku testu přijímáme,“ dodal.

Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání Cermat, které státní maturity připravuje, upozornil, že nová podoba maturitní zkoušky by měla mít dvě základní části.

„Ta jedna - nová - by měla být státní, standardizovaná, která by měla ověřovat společné jádro pro všechny maturitní obory – od gymnázii po učební obory s maturitou. Druhá část je profilová, která je plně v moci ředitelů jednotlivých škol. Je určená pro vyjádření specifik, které dává konkrétní škola,“ řekl v Ozvěnách dne.

Model podle něj vznikal velmi komplikovaně, za účasti stovek pedagogů. „Je nastaven tak, aby vychytal všechna rizika, která pedagogická obec na konkrétních předmětech i na celém modelu viděla,“ dodal.

Katka Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme