Petici za propuštění českých entomologů zadržených v Indii podepsaly stovky lidí

Přes tisíc šest set lidí z celého světa se už připojilo k peticím, které vyjadřují podporu českým entomologům zadržovaným v Indii. Kvůli údajnému nedovolenému sběru hmyzu byli podmínečně propuštěni z věznice v Dárdžilingu. Nyní čekají na oficiální obžalobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Singalila | Foto: India Travelogue

Oba muži, kterým hrozí podle indického zákoníku až sedm let vězení, se v tomto období musejí dvakrát týdně hlásit na policii v Dárdžilingu a nesmí město opustit. Český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček věří, že soud pro ně dopadne dobře. V České televizi uvedl, že vliv by mohly mít i podepsané petice:

"Věřím, že ten soud dopadne přesně tak, jak by dopadl v České republice. To znamená konstatacím toho, co se stalo a odmítnutím toho, co se nestalo. Tedy profesionální entomologové, vědci sbírali hmyz bez patřičného povolení a pravděpodobně si zaslouží nějaký trest za to, že neměli ono povolení. Ale všechna ostatní obvinění jsou naprosto nesmyslná a absurdní."

Emila Kučeru a Petra Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd zadržely indické úřady 22. června. Zatčeni byli poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu, protože neměli oficiální povolení ke sběru hmyzu. Zadržení Češi jakoukoli vinu popírají. Trvají na tom, že v národním parku Singalila hmyz nesbírali a ani do něj nevkročili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si exkluzivní rozhovor s entomologem Petrem Šváchou, který natočil redaktor Radiožurnálu Marek Janáč:

Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme