Pětiletá holčička na Rychnovsku skončila v nemocnici po uštknutí zmijí

Zmije dnes dopoledne uštkla pětiletou holčičku v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Neštěstí se stalo na travnaté cestě přímo v obci. Podle starosty Vojtěcha Špinlera je dívenka v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zmije obecná | Foto: Alena Houšková

"Při vycházce mateřské školky holčička upadla a nešťastnou náhodou spadla rukou na zmiji, která ji uštkla do prstu," popsal událost starosta.

Učitelka podle něj přivolala záchranáře a poskytla dívce první pomoc. "Vrtulník tam byl během chviličky. Holčička je stabilizovaná a myslíme, že během dneška nebo spíš zítřka ji pustí domů," doplnil Špinler.

K místnímu statku, kde zmije dívku uštkla, děti ze školy chodily na procházky pravidelně. Podle starosty jsou zmije v Orlickém Záhoří přemnožené již několik let. Objevují se na dětském hřišti, na pískovišti a dokonce se prý stalo, že je lidé objevili i v objektech. Do obce již nyní dvakrát ročně přijíždí specialista, který provádí odchyt těchto jedovatých plazů.

Uštknutí zmijí není v České republice výjimečné. Například letos v květnu had uštkl třiapadesátiletého muže na zahradě chalupy v obci Broumy na Berounsku. Loni na jaře skončil v nemocnici třináctiletý chlapec po kousnutí zmijí v obci Karlštejn. Útok přežil i dvouletý chlapec, kterého had předloni uštkl ve středočeských Říčanech.

Podle zdravotníků uštknutí od zmije žijící v Česku nebývá smrtelné a většinou se obejde bez vážnějších zdravotních komplikací. Jako první pomoc se už nedoporučuje místo zaškrcovat. Stačí ránu sterilně překrýt, chladit, část těla kolem rány znehybnit. Uštknutou končetinu je dobré zvednout nad úroveň srdce, postiženého ponechat v klidu a zavolat záchrannou službu.

Martin Hromádka, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme