Pětileté děti musí od pondělí povinně do školky. Někteří rodiče si to chválí, jiní mají obavy

Nový školní rok začne 4. září. Pro ty, kteří mají doma předškoláky, bude trochu jiný. Od prvního září totiž platí novela školského zákona, která zavádí povinné předškolní vzdělávání. Týká se všech dětí starších pěti let. Nově tak budou muset do školky i ty děti, které tam do teď chodit nemusely. Celkem jich u nás je asi 10 tisíc. Ve školce budou muset trávit 4 hodiny denně v kuse. Zpřísňují se i podmínky pro omlouvání dětí z výuky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

„Zarazilo mě, že nyní nebude možno uvolňovat předškoláčka pravidelně jeden či dva dny v týdnu nebo měsíci, a třeba si s ním prodloužit víkend," stěžuje si maminka předškolačky Lenka. Nově budou muset mít děti na každou absenci omluvenku, jako ve škole.

Oběd zdarma ve školách a školkách zlepšuje docházku i studijní výsledky dětí z chudých rodin

Číst článek

Podmínky přitom nový zákon nestanovuje, ty si určuje každá školka sama, říká Jaroslav Faltýn z ministerstva školství: „Ředitel mateřské školy je oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte; zákonný zástupce je povinen doložit důvody nepřítomnosti dítěte nejpozději do 3 dnů."

Někteří rodiče se ale bojí příliš tvrdého přístupu, objevily se už i případy, kdy školka údajně avizovala, že bude při absenci vyžadovat potvrzení od lékaře. Takový postup je ale podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse neoprávněný.

„V žádném případě to není tak, že by kvůli každé rýmě nebo náhlé nevolnosti by školky byly oprávněny žádat potvrzení od lékaře. Takový postup školky by neměl oporu v právních předpisech."

Více papírování pro školky i možné pokuty pro rodiče

Jiná věc ale je, když bude dítě nemocné často nebo dlouhodobě. Tam by bez razítka lékaře rodiče nepochodili. Úřady by to mohly vyhodnotit jako přestupek a uložit pětitisícovou pokutu. Z omlouvání dětí mají obavy nejen rodiče, ale i samotné školky. Znamená to pro ně víc papírování.

„Jelikož je to povinná docházka, tak pro mě jako učitelku z toho plyne to, že budu muset kontrolovat a schvalovat každou absenci dítěte. Je to pro mě čas navíc," upřesňuje učitelka Beáta z jedné z pražských mateřských škol. Obavy mají školky i z individuálního vzdělávání. Když bude takových dětí v ročníku víc, nemusí to prý zvládnout.

Poslední rok mateřské školy: rodičům, kteří děti k zápisům nepřivedou, hrozí pokuta

Číst článek

„My ty rodiče budeme navádět k tomu, na co se zaměřit apod. Pokud by přišlo více dětí, tak by to bylo více administrativy. S tím, že se pak píšou ještě papíry okolo," říká učitelka Beáta.

Odbory už v minulosti varovaly nejen před větší administrativou, ale také před nedostatečnou kapacitou školek. Ty jsou ale podle České školní inspekce dobře připravené. Problémy prý být můžou, podle Andryse ale jen lokální: „Pak musí při přijímání dětí dávat přednost těm pětiletým, které podle zákona mají plnit povinnou docházku."

Povinná docházka jako nástroj socializace

Tu ministerstvo školství zřídilo mimo jiné kvůli dětem ze sociálně slabých rodin, kterým to má pomoct dostat se do hlavního vzdělávacího proudu. I proto je poslední rok školky zadarmo. Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle se ale už dřív pro rozhlas vyjádřil, že jeden rok nic nevyřeší.

„Do předškolního vzdělávání je třeba dostat ty znevýhodněné děti daleko dřív, několik let před nástupem do školy, protože ten handicap jim narůstá a jeden rok to nespraví."

Právě ve vyloučených lokalitách je ale nejvíc rodičů, kteří své děti do povinného předškolního vzdělávání ani nepřihlásily. V celém Česku jsou to podle odhadů stovky dětí. Nejčastěji v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme