Pětiletý Matěj zemřel na následky pádu z vlaku

Pětiletý Matěj Chrástecký z Olomouce zemřel na následky pádu z vlaku. Potvrdila to soudní pitva, kterou dnes zveřejnili policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matěj Chrástecký | Foto: Policie ČR

Odborníci potvrdili, že chlapec skutečně zemřel minulé pondělí, kdy cestoval se svou matkou vlakem ze Zábřehu na Šumpersku do Olomouce.

"Cizí zavinění pitva nezjistila," říká mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Kriminalisté přesto stále zvažují, že provedou rekonstrukci události, která má objasnit, za jakých okolností mohlo dítě z vlaku vypadnout.

České dráhy dnes přišly s novou informací: Matějova matka se poté, co její syn zmizel, na nikoho z personálu vůbec neobrátila.

"Vůbec vlastně neupozornila na to, že postrádá svého chlapce, a až po 18. hodině teprve nahlásila celou událost Policii České republiky," uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Podle něho tak od Matějova zmizení utekly dvě a půl hodiny. Kromě faktu, že matka vůbec neinformovala pracovníky Českých drah o tom, že jí chybí dítě, případ přitahuje pozornost i k samotnému zabezpečení dveří souprav.

Mnozí se ptají, jestli není na čase dovybavit i starší typy vlaků rychlostní pojistkou, která automaticky dveře za jízdy uzamkne. Vlak, ve kterém Matěj jel, takovou pojistku neměl.

"Ty vozy jsou bezpečné, odpovídají předpisům, ale samozřejmě pokud by bylo rozhodnuto o další bezpečnosti dopravy, tak by se stát zřejmě musel na této věci finančně podílet," doplnil Ondrůj.

Dodal, že je nereálné, aby si pětileté dítě za jízdy samo otevřelo dveře vlaku. Dráhy tvrdí, že se neprokázalo, že vlak, kterým chlapec a jeho matka cestovali, měl otevřené dveře. Ondrůj upozorňuje i na to, že pokud se pětileté dítě ve vlaku ocitlo bez dozoru, byly porušeny přepravní podmínky. Dítě mladší šesti let nemůže cestovat vlakem bez dozoru starší osoby.

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme