Prezidentovi jsem nic neslíbil, komentoval Angyalossy své jmenování. Chce zvýšit prestiž Nejvyššího soudu

Nový předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy za své jmenování nic prezidentovi neslíbil, od Miloše Zemana nedostal ani žádné podmínky, které by musel splnit. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci při převzetí funkce . Během svého mandátu se chce zaměřit na délku rozhodování soudu, při očekávané personální obměně pak preferuje zkušené kariérní soudce. Nevylučuje však ani jiné právní profesionály, pokud by byli „enormně erudovaní “.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy

Prezident Miloš Zeman podle Angyalossyho zvážil při jeho jmenování všechna pro a proti | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Ke svým prioritám v desetiletém mandátu Angyalossy řadí zvyšování prestiže Nejvyššího soudu i důvěry v justici a zkracování dovolacího řízení, například u trestních věcí ze 45 dní na průměr 30 až 35 dní. V rámci Evropské unie jsou čísla podle Angyalossyho nadprůměrná, přesto lze ještě dosáhnout zlepšení.

Prezident Zeman jmenoval předsedou Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho

Číst článek

Někteří soudci pracují podle nového předsedy rychle už nyní a píšou stručná, věcná rozhodnutí. Jiní ale mají akademičtější přístup, jejich verdikty připodobnil k malým diplomovým pracím. Tyto detaily chce Angyalossy řešit individuálně.

Někteří odborníci kritizovali výběr nového předsedy soudu jako neprůhledný. Podle Angyalossyho ale Zeman postupoval v souladu s platnou právní úpravou. „Nestalo a neděje se nic nezákonného,“ uvedl Angyalossy.

Registruje také kritiku, která zazněla třeba od bývalé předsedkyně Nejvyššího soud Ivy Brožové. Podle ní byl mnohem lepším kandidátem Robert Fremr. „Nemusím být sympatický úplně všem,“ uvedl Angyalossy. Prezident podle něj dobře zvážil všechna pro a proti.

Hlavu státu čeká brzy také výběr nového místopředsedy soudu. Romanu Fialovi vyprší na konci roku desetiletý mandát. Angyalossy zatím se Zemanem o jménu místopředsedy nehovořil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme