Na PES zapomeňte, uvedl ministr Arenberger. Epidemická situace se podle něj zlepšuje

Počty nakažených se snižují, ubývají i noví pacienti v nemocnicích. Tak zhodnotil aktuální epidemickou situaci nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na páteční tiskové konferenci. Očekává také, že ještě před víkendem překoná Česko hranici dvou milionů vyočkovaných dávek vakcíny proti covidu-19. Ohledně systému PES vzkázal, že na něj mají lidé zapomenout.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na PES zapomeňte, pokud to není váš pes na dvorku. Budeme pracovat trošku jiným způsobem,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Systém podle něj bude přepracován. Do 14 dnů představí „přeskupení skupin“.

Protiepidemický systém (PES) začal fungovat loni v listopadu, upraven byl začátkem roku. Vláda se jím ale už řadu týdnů neřídí, důvodem je především britská verze koronaviru. 

Ministr také uvedl, se od pondělí se budou moci přihlásit k očkování lidé s mentálním onemocněním, zrakovým postižením nebo lidé s oslabením imunitním systémem. „Ve středu otevíráme skupinu nad 65 let,“ dodal Arenberger. Při hodnocení epidemie pak mluvil o pokračujícím pozitivním trendu.

Dobře hodnotí Arenberger i průběh očkování. „Do konce června bychom mohli mít naočkováno 58 procent populace,“ informoval nový ministr zdravotnictví. Rychlost očkování však závisí na dodávkách vakcín, opakovaně uvedl.

Pokud se jedná o možnost sportovat od 12. dubna, platí podle ministra pravidlo, že venku mohou sportovat skupiny až 20 lidí, bez využití sprch a šaten. Ve vnitřních prostorách mohou sportovat pouze sportovci, kteří jsou za tuto činnost placeni. „Amatérští sportovci tedy nemohou využívat vnitřní sportoviště,“ uvedl Arenberger.

Další omezení amatérského sportu v podobě roušek nebo negativních testů nebude podle ministra nutné. „Dvacet lidí si může zahrát fotbal, přestože bude trochu ochuzen o brankáře,“ řekl. ministr zdravotnictví.

tzr, zuj, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme