Ministerstvo nenašlo v hospodaření Arenbergerovy nemocnice chyby. Audit zadával ještě Blatný

Ministerstvo zdravotnictví neshledalo žádné větší chyby v hospodaření a nákupech Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kontrolu zadal někdejší ministr Jan Blatný, úřad ji ale dokončil až pod vedením jeho nástupce, nyní již rovněž bývalého ministra Petra Arenbergera, který je zároveň ředitelem vinohradské nemocnice. V sobotu to napsal Deník N.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger při rezignaci na post ministra zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Deník N také uvedl, že ministerstvo kontrolovalo jen dokumenty, které mu předložila sama nemocnice. Výsledky kontroly mají přispět k rozhodnutí, zda Arenberger zůstane i nadále jejím ředitelem.

Praha 1 nenašla Arenbergerovy nemovitosti kvůli chybě v rodném čísle. Je i ve smlouvě o převodu bytu

Číst článek

Kontrolu zadal bývalý ministr Blatný, který měl podle deníku pochybnosti, zda nemocnice hospodaří dobře. Kontrola měla prověřit hospodaření s veřejnými penězi a zjistit, zda nemocnice už nenakupuje léky za stamiliony bez výběrového řízení, jak zjistila kontrola v roce 2018.

Riziko zakázek na míru

Ministrem zdravotnictví se ale místo Blatného stal začátkem dubna Arenberger. „Ze své pozice tak začal prověřovat nemocnici, kterou sám řídí,“ píše Deník N. Ministerští úředníci podle něj kontrolovali jen podklady, které jim nemocnice poskytla.

„Protokol o kontrole obsahuje zjištění vycházející z posouzení dokumentů a informací, které byly kontrolní skupině poskytnuty kontrolovanou osobou v průběhu kontroly… Kontrolní skupina při výsledku následné veřejnosprávní kontroly hospodaření ve FN prověřila soulad vybraného vzorku operací s právními předpisy a uzavřenými smlouvami,“ cituje Deník N z protokolu.

48 dní ministra Arenbergera. ‚Hasil‘ nejasnosti kolem majetku, k odchodu ho prý přinutil mediální lynč

Číst článek

Kontroloři podle deníku obecně upozorňují na možná rizika šití zakázek na míru, ale na závěr konstatují, že nemocnice postupovala podle zákona.

Arenbergera jmenoval do funkce ředitele v roce 2019 nynější staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO), který jeho předchůdce kritizoval za netransparentní nákup léků a zdravotnického materiálu. Předchozí vedení v čele s ředitelem Josefem Grillem zadalo zakázky za 200 milionů korun bez výběrového řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme