Do pondělí vláda možná změní nařízení. ‚Je už úplně jedno, co nastavíme,‘ řekl ministr k setkávání lidí

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle svého pátečního vyjádření pro Českou televizi ještě zváží, zda po konci nouzového stavu nevrátit omezení shromažďování lidí z deseti uvnitř a dvaceti venku pouze na dva. „Já nechci předjímat, ale tato věc může být na stole. Pokud vůbec, tak bychom to řekli v sobotu odpoledne. Protože to musí schválit vláda,“ uvedl.

Praha (Aktualizováno: 21:01 9. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nemůžeme podle pandemického zákona omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude více nebo méně. Nejde to. Oni musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud,“ sdělil ministr v Interview ČT24Je už úplně jedno, co nastavíme,“ dodal.

Jak to bude od pondělka? Chaos panuje kolem amatérského sportu a oslav v restauracích

Číst článek

„Přemýšlíme o tom, že bychom se během víkendu vrátili ke stanovisku, které je opravdu z medicínského hlediska lepší a budeme respektovat to, co chce skupina MeSES, že to bude tak, jak je to teď. To znamená dva lidé uvnitř, dva venku. A uvidíme, jak se na tom dohodnou právníci,“ řekl Arenberger. Rozhodnutí právníků nechtěl předjímat.

Připomněl také, že ministerstvo už má v datové schránce předžalobní výzvu České komory fitness. 

Arenberger už v pátek řekl, že větší shromažďování může být riziko. Z lékařského hlediska souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

Skupina vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. Omezení shromažďování považuje za jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru.

Společné stanovisko MeSES a @MŠMT: Protipandemický zákon umožňuje za splnění podmínky nezbytnosti zakázat konání veřejných nebo soukromých akcí, při kterých dochází ke kumulaci osob na jednom místě. K možnému omezení shromažďování míří i některá ustanovení zákona o ochraně VZ.

17:23 – 09. 04. 2021

8 163

Testování ve školách

V pondělí se v Česku otevře také část škol. Ministr zdravotnictví uvedl, že udělá maximum pro to, aby mohli žáci, kteři se vrátí do lavic, zůstat ve školách už trvale.

Děti budou muset podstoupit testování dvakrát týdně. Například zaměstnancům ve firmách ale stačí jeden test za sedm dní. Podle Arenbergera je testování žáků logisticky snazší, zatímco ve firmách není častější testování technicky snadno proveditelné.

Vyjádřil se také k nabídce PCR testů pro děti do škol za 150 korun, kterou mělo dostat ministerstvo zdravotnictví. 

Ministerstvo zdravotnictví odložilo otevření škol na Děčínsku. Objevila se tam brazilská mutace covidu

Číst článek

„Chtěli bychom dělat PCR testy v budoucnu, to znamená v době, kdy se dořeší ta situace, jakým způsobem testovat PCR, protože ono to není tak jednoduché. Musíte mít dostatek laboratoří, musíte mít logistiku, která bude v dané doby svážet materiál z různých škol,“ prohlásil Arenberger s tím, že dokud nebude vyřešena logistika, bez antigenních testů se neobejdeme.

Na otázku, zda ministerstvo na zmíněnou nabídku testů už nějak zareagovalo, odpověděl, že to „asi není v tomto okamžiku důležité“.

„Důležité je zvládnout tu logistiku v prvním stupni, a pak samozřejmě můžeme oslovit toho, kdo testy vyrábí, eventuálně kdo je pro nás bude testovat,“ dodal.

Jednou z variant, o které by se dalo uvažovat, je podle Arenbergera také testování žáků doma. Současné testování v rámci škol mu nebezpečné nepřijde. „Když se to dobře nastaví, tak tam určitě žádné zvýšené riziko není,“ míní ministr.

„Pokud rodiče dovážejí malé děti do škol a jedou veřejnou dopravou, tak jestli už dojdou do té školy, před ní dítěti vytřou z nosu a potom dorazí zase zpátky… Tam už je spíš problém epidemiologické zátěže v okolí. A to je zvýšený pohyb lidí, kde nebyl.“

Sputnik V v Česku?

Arenberger popřel, že by jednal o dodávkách vakcín Sputnik V do Česka s prezidentem Milošem Zemanem nebo někým z jeho okolí. „Naprosto ne,“ řekl a poté dodal: „Samozřejmě jsem mluvil třeba s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenou Storovou, aby mi k tomu poskytla všechny podklady.

Další společná schůzka s ředitelkou SÚKL, která měla proběhnout ještě v pátek, se měla týkat diskuze nad tím, zda je dodávka Sputniku V vůbec možná. Ministr podle svých slov nechce do Česka vozit něco, co nemá „aspoň nějaké razítko“.

„Samozřejmě budu hledat řešení v tom, abychom tu měli vakcín co nejvíce, protože kdybychom tu měli vakcíny, tak bychom tu nemuseli řešit, jestli něco vytřít z nosu nebo z krku a kam co vyhodit,“ prohlásil s odkazem na předchozí debatu ohledně testování ve školách. „Prostě by byli všichni naočkovaní,“ doplnil.

Arenberger také připustil, že by zájemcům umožnil, aby se ruským Sputnikem V očkovali v rámci klinických zkoušek. Stačil by podle něj souhlas etické komise a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Nechci běhat někde se stříkačkou po ulici a píchat ty, kteří to nechtějí,“ vtipkoval nový šéf zdravotnictví.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme