Arenberger: Nesprávně jsem vyplnil majetkové přiznání. Co jsem zažil, připomínalo mediální lynč

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger za ANO v úterý na tiskové konferenci ke své rezignaci připustil, že nesprávně vyplnil své majetkové přiznání. Zároveň ale označil dění v posledních dnech za mediální lynč.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger oznamuje rezignaci na post ministra zdravotnictví | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nemyslím si, že je nutné, aby byla moje rodina, přátelé, kolegové i pacienti vystavováni během mé práce pro veřejné zdraví stupňujícímu se nepříjemnému tlaku, proto jsem se po důkladném uvážení rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví. Panu premiérovi jsem dnes ráno do Bruselu oznámil svou rezignaci,“ prohlásil ministr zdravotnictví Petr Arenberger na úterní tiskové konferenci, kde nebyly povoleny dotazy novinářů.

Arenberger končí, oznámil premiér Babiš. Ministrem zdravotnictví bude znovu Adam Vojtěch

Číst článek

„Jsem přesvědčen, že změna v této fázi nebude mít vliv na další úspěšné řešení pandemie ani na strategické kroky resortu,“ dodal. Svého možného nástupce Adama Vojtěcha, který již resort jednou vedl, pak označil za zkušeného zdravotnického matadora.

Vedení ministerstva ve vypjaté době označil Arenberger za výzvu. 

„Jsem rád, že jsem vyhověl nabídce pana prezidenta a pana premiéra a mohl být jako ministr zdravotnictví v medicínsky intenzivní době u zdroje. Při nástupu mi bylo jasné, že vést nejexponovanější ministerstvo, a navíc půl roku před volbami, je skutečnou výzvou,“ uvedl. Sněmovní volby se budou konat 8. a 9. října.

Majetková přiznání

Arenberger byl v posledních týdnech terčem kritiky mimo jiné kvůli informacím kolem svého majetkového přiznání. Po nástupu do funkce odevzdal nové, ve kterém uvedl mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Právníci ve vinohradské nemocnici, kteří se o Arenbergerova přiznání starali, podle něj zadali do přiznání jen část informací.

„Daně platím poctivě, daňová přiznání mám v pořádku, ale nesprávně jsem vyplnil majetkové přiznání a vytvořil jsem prostor ke kreativním spekulacím. Za tuto chybu v podobě přestupku jsem se už omluvil a i tady to zopakuji. A to je také to jediné, co jsem provedl,“ prohlásil ministr zdravotnictví.

Arenbergerovy nemovitosti jsme nenašli kvůli chybě v rodném čísle, vysvětluje radní Votoček z Prahy 1

Číst článek

„Co jsem ale zažil poslední týden, připomínalo spíše mediální lynč než seriózní zpravodajství. Média na mě vytahovala různé kauzy,“ poznamenal Arenberger.

Média také upozornila na to, že v době privatizace bytu v Praze 1 vlastnil jiné nemovitosti v metropoli a středních Čechách, což přitom bylo podle nich proti pravidlům pro odkup obecního majetku. Radnice ale uvedla, vlastnictví nemovitostí není důvodem k vyřazení z privatizace. Při prohlížení katastru nemovitostí se navíc podle radního pro majetek Jana Votočka (TOP 09) žádné nenašly. „Byla tam chyba v rodném čísle,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz.

Arenberger vydržel ve funkci ministra zdravotnictví zhruba měsíc a půl. Nejkratší dobu v historii Česka zastával tento post Roman Prymula, který resort vedl asi měsíc a týden.

Pro Babišovu vládu to bude 13. změna v čele resortů. Naposledy se před měsícem měnil ministr zahraničních věcí, kterým se stal Jakub Kulhánek (ČSSD).

ako, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme