Vládní cirkus, recyklace, nechtěný návrat. Opozice kritizuje Arenbergera i jeho možného nástupce

Představitelé opozičních stran kritizují v souvislosti s odchodem ministra zdravotnictví Petra Arenbergera i ohlášeným návratem jednoho z jeho předchůdců Adama Vojtěcha (oba za ANO) do vlády personální politiku premiéra Andreje Babiše (ANO). Zatímco například zástupci ODS mluví o personální „recyklaci“, Piráti a KSČM kritizují možného nástupce Vojtěcha, kterého nepovažují za dobrou volbu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger (za ANO) v úterý oznámil, že odstupuje z funkce ministra zdravotnictví | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Arenberger oznámil rezignaci v úterý dopoledne poté, co média upozornila na řadu otázek v souvislosti s jeho majetkem. „Jsem rád, že se neživím politickou satirou, protože bych byl dnešním dnem definitivně bez práce. Adam Vojtěch možná nikomu nikdy moc nevadil, jeho nezvládnutí nástupu druhé vlny pandemie covidu a předražené nákupy ochranných pomůcek ale zapomenout nelze,“ uvedl v tiskové zprávě Bohuslav Svoboda (ODS). Babiš podle něj nemá kde brát, takže nastává „recyklace“.

Arenberger: Nesprávně jsem vyplnil majetkové přiznání. Co jsem zažil, připomínalo mediální lynč

Číst článek

Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci ve sněmovně uvedl, že není jasné, kdo bude resort řídit, a to ne jen z pozice ministra, ale i náměstků či poradců. Pokud se prokážou kauzy, kvůli kterým Arenberger rezignoval, neměl by se podle Válka už bývalý ministr vracet do čela nemocnice. „Jsou to kauzy člověka, nemělo by platit, že ministr krást nemůže, a ředitel nemocnice může,“ uvedl poslanec, o němž se uvažuje jako o možném ministrovi v případě, že by TOP 09 v koalici Spolu uspěla v říjnových sněmovních volbách.

Návrat Vojtěcha se nelíbí komunistům. „Recyklace politiků většinou není dobrá. Považuji to nejen za vyprázdněnost strany, ale i za úkrok, který je trochu zoufalý,“ uvedl na tiskové konferenci předseda KSČM Vojtěch Filip ve sněmovně a doplnil, že s Vojtěchovou prací nebyla KSČM spokojená a o náhradě má jinou představu. Podle šéfa klubu KSČM Pavla Kováčika výměna potvrdila, že ministři se v resortu střídají jako svatí na orloji. „První apoštol se vrací,“ uvedl.

Nestabilita resortu

Vláda překonává v neschopnosti a chaosu sama sebe, míní šéf Pirátů Ivan Bartoš. Počet výměn ministrů zdravotnictví v době pandemie je podle něj neodpovědný vůči občanům. „Jde o zásadní pochybení vlády, především pak jejího předsedy, který není schopen zajistit stabilitu resortu ani důvěryhodného kandidáta bez skandálů,“ sdělil Bartoš.

Arenberger podle Bartoše odchází po sérii „nekonečných průšvihů“. „Bohužel jen proto, aby se na jeho místo vrátil Adam Vojtěch, který je spojovaný s neprůhlednými zakázkami ohledně nákupů ochranných pomůcek ze začátku pandemie,“ uvedl. Nejvyšší kontrolní úřad pirátskou kritiku ohledně nákupů označil za oprávněnou, doplnil Bartoš. „Kabinet místo vyvození odpovědnosti nyní vrací Adama Vojtěcha na post ministra,“ kritizuje Bartoš.

Arenberger končí, oznámil premiér Babiš. Ministrem zdravotnictví bude znovu Adam Vojtěch

Číst článek

Předseda lidovců Marian Jurečka sdělil, že evidentně už nikdo schopný nechce mít s Babišovou vládou nic společného. „A tak se vrací Adam Vojtěch, který nestihl odejít na ambasádu do Finska, kam měl být vyslán. Takto fakt nelze dělat dobrou správu země,“ konstatoval. Jako Babiš by se podle něj žádný dobrý manažer nechoval. „Je to zoufalá personální politika premiéra, když ministr, který byl odvolán pro neschopnost, se po pár měsících opět vrací do úřadu,“ doplnil.

‚Vládní cirkus‘

Podle šéfa SPD Tomia Okamury už „ortel nad Arenbergerem“ vyřkl prezident Miloš Zeman, když nedávno oznámil, že by k jeho odchodu neměl námitky. Babiš před červnovým hlasováním o nedůvěře vládě není v situaci, aby mohl Zemanovi odporovat, míní Okamura. „Faktem ovšem je, že je až neuvěřitelné, jak pan ministr dokázal shromažďovat majetek při své práci ve veřejném zdravotnictví. Ukazuje se, že platí, co říkám léta – peníze jsou, jen tečou špatným směrem. Namísto do služeb občanům si je odklánějí státní manažeři,“ napsal Okamura.

Arenberger učinil jediné možné rozhodnutí, které měl udělat už dávno, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Usvědčený podvodník a lhář nemá ve vládě co dělat. Ještě by se jeho odchodem měli inspirovat předseda a místopředseda vlády a zabalit to úplně,“ konstatovala. Návrat Vojtěcha podle ní ukazuje, že „vládního cirkusu se nechce účastnit vůbec nikdo“.

I podle šéfa STAN Víta Rakušana měl Arenberger skončit dříve. „Jednoznačně se ukazuje totální neschopnost premiéra vybrat si schopné a slušné lidi do své vlády. Už sahá po těch, které on sám pro neschopnost vyhodil, což považuji za politickou zoufalost. V této chvíli je tedy naprosto zřejmé, že do této vlády chaosu žádný skutečný odborník jít nechce,“ napsal Rakušan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme