Informace o konfliktu zájmů jsou zdrcující, uvedl Fiala a vyzval Babiše, aby požádal sněmovnu o důvěru

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal sněmovnu o potvrzení důvěry vládě. Důvodem je návrh auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Fiala to uvedl v pondělí v tiskové zprávě. Premiér Andrej Babiš výzvu podle iDNES.cz odmítl.

Praha (Aktualizováno: 11:15 3. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal sněmovnu o potvrzení důvěry vládě (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Informace ze zprávy Evropské komise o konfliktu zájmů pana Babiše jsou zdrcující,“ sdělil Fiala.

„Veřejně vyzývám předsedu vlády, aby sám požádal o potvrzení důvěry v Poslanecké sněmovně. Je potřeba, aby bylo jasné, o čí důvěru se i v takovéto situaci v Poslanecké sněmovně předseda vlády opírá,“ doplnil.

Reakce Agrofertu na audit dotací: Řada nepřesností, nepravdivých a zavádějících tvrzení

Číst článek

Premiér Babiš návrh Petra Fialy odmítl.„Dělat to nebudu, nevidím k tomu důvod. Zpráva ještě ani není přeložená. Pokud chce pan předseda Fiala vyvolat hlasování o nedůvěře, ať to udělá. Využiji to k tomu, abych české občany obeznámil, kolik peněz nemohla Česká republika vyčerpat z evropských fondů kvůli nesrovnalostem za posledních patnáct let, tedy i v době, kdy vládla ODS,“ reagoval pro iDNES.cz Babiš. 

Babiš vložil své firmy včetně Agrofertu kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise, který v pátek zveřejnila média, má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Tři požadavky

Vláda by měla podle ODS auditní zprávu oficiálně zveřejnit, zastavit proplácení všech dotací pro Agrofert a pověřit přípravou odpovědi pro komisi členy vlády, kteří nejsou nominováni hnutím ANO. „Tato tři rozhodnutí zajistí, aby pro české občany nevznikaly nové škody a aby byl zajištěn nestranný postoj vlády vůči Evropské komisi,“ uvedl Fiala.

Babiš už v pátek ve sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Česká strana se bude moci ke zjištěním v návrhu auditní zprávy vyjádřit. Komise podle toho může materiál ještě upravit.

Na vyjádření má Česko dva měsíce. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu, což bude trvat asi měsíc. Sněmovní opozice již v pátek žádala, aby stát vyplacené dotace po Agrofertu vymáhal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme