Petr Fiala by byl pro post předsedy ODS dobrou volbou, říká Martin Kuba

Občanská demokratická strana hledá po volebním debaklu cestu z krize. Její členové se častují nevybíravými výrazy a vyostřuje se boj o lídra. Toho si ale ODS chystá zvolit až v lednu. Ačkoli jediným oficiálním kandidátem na tento post je zatím Miroslava Němcová, Martin Kuba se dnes pro Český rozhlas vyjádřil, že exministr školství Petr Fiala by měl v čele ODS velkou váhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující předseda ODS Martin Kuba během druhého dne voleb do Poslanecké sněmovny | Foto: ČTK

O pozici stranického lídra se zatím uchází oficiálně jen bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Sílí ale hlasy zejména oblastních a místních buněk ODS, které by v této funkci viděly raději někdejšího ministra školství Petra Fialu.

Stanovisko Petra Fialy zatím nezná ani úřadující předseda ODS Martin Kuba.

„Je to jméno, které si bezesporu umím představit v čele ODS. Je to člověk, který dokáže své politické názory formulovat, který je dokáže formulovat do knihy, do textů. Je to člověk, který stál v čele Masarykovy univerzity,“ hodnotí Kuba a dodává, že dle jeho názoru by měl Petr Fiala v čele ODS velkou váhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v ODS hodnotí její úřadující předseda Martin Kuba a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„Byl by to velmi dobrý taktický, ale i strategický tah, protože profesor Fiala by symbolizoval snahu ODS vykročit skutečně někam jinam a rázně,“ domnívá se komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Zanedbatelné nejsou ani hlasy, které reprezentuje například Raduan Nwelati a tvrdí, že Fiala je členem ODS krátce a že by předsedou měl být člen s většími zkušenostmi.

Nicméně krize v ODS má i další rozměry a cesta z ní nebude jednoduchá. Na povrch i veřejnost se totiž dostávají spory, a to i s nevybíravými výrazy.

Jedním z nevybíravých slov počastoval už bývalý šéf pražské organizace Boris Šťastný exprimátora Bohuslava Svobodu, který prý chce získat místo ve vedení ODS.

„Bavíme se o osobním sporu Borise Šťastného s panem primátorem Svobodou a pak se bavíme o jednom výrazu, který použil někde pan kolega Drobil. Musím říct, že je velmi nepříjemné, pokud politici ODS takové výrazy používají, ale jsou to ojedinělé – a tady řeknu – dva případy, takže nepaušalizujme,“ naléhá Martin Kuba.

Podle Kuby tak došlo ke zveličení jednotlivosti, která v chodu strany o platformě 21 tisíc členů není zásadní. Dnešní výkonná rada tak podle něj proběhla standardně a zabývala se běžnými záležitostmi, mimo jiné také přípravou kongresu.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme