Petr Fiala by byl pro post předsedy ODS dobrou volbou, říká Martin Kuba

Občanská demokratická strana hledá po volebním debaklu cestu z krize. Její členové se častují nevybíravými výrazy a vyostřuje se boj o lídra. Toho si ale ODS chystá zvolit až v lednu. Ačkoli jediným oficiálním kandidátem na tento post je zatím Miroslava Němcová, Martin Kuba se dnes pro Český rozhlas vyjádřil, že exministr školství Petr Fiala by měl v čele ODS velkou váhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující předseda ODS Martin Kuba během druhého dne voleb do Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

O pozici stranického lídra se zatím uchází oficiálně jen bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Sílí ale hlasy zejména oblastních a místních buněk ODS, které by v této funkci viděly raději někdejšího ministra školství Petra Fialu.

Stanovisko Petra Fialy zatím nezná ani úřadující předseda ODS Martin Kuba.

„Je to jméno, které si bezesporu umím představit v čele ODS. Je to člověk, který dokáže své politické názory formulovat, který je dokáže formulovat do knihy, do textů. Je to člověk, který stál v čele Masarykovy univerzity,“ hodnotí Kuba a dodává, že dle jeho názoru by měl Petr Fiala v čele ODS velkou váhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v ODS hodnotí její úřadující předseda Martin Kuba a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„Byl by to velmi dobrý taktický, ale i strategický tah, protože profesor Fiala by symbolizoval snahu ODS vykročit skutečně někam jinam a rázně,“ domnívá se komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Zanedbatelné nejsou ani hlasy, které reprezentuje například Raduan Nwelati a tvrdí, že Fiala je členem ODS krátce a že by předsedou měl být člen s většími zkušenostmi.

Nicméně krize v ODS má i další rozměry a cesta z ní nebude jednoduchá. Na povrch i veřejnost se totiž dostávají spory, a to i s nevybíravými výrazy.

Jedním z nevybíravých slov počastoval už bývalý šéf pražské organizace Boris Šťastný exprimátora Bohuslava Svobodu, který prý chce získat místo ve vedení ODS.

„Bavíme se o osobním sporu Borise Šťastného s panem primátorem Svobodou a pak se bavíme o jednom výrazu, který použil někde pan kolega Drobil. Musím říct, že je velmi nepříjemné, pokud politici ODS takové výrazy používají, ale jsou to ojedinělé – a tady řeknu – dva případy, takže nepaušalizujme,“ naléhá Martin Kuba.

Podle Kuby tak došlo ke zveličení jednotlivosti, která v chodu strany o platformě 21 tisíc členů není zásadní. Dnešní výkonná rada tak podle něj proběhla standardně a zabývala se běžnými záležitostmi, mimo jiné také přípravou kongresu.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme