Konec sporu mezi Černochovou a Řehkou? Jednali s Fialou a shodli se, že prioritou je silná armáda

Premiér Petr Fiala (ODS) na čtvrteční schůzce s ministryní Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou řešili, jak zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí ministerstva obrany. Společným cílem je silná moderní armáda, uvedl na twitteru premiér po schůzce, která měla podle něj vyvrátit informace o rozporech mezi Černochovou a Řehkou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka ve Strakově akademii trvala zhruba hodinu, žádný z účastníků po ní s médii nemluvil.

„Probrali jsme aktuální témata týkající se resortu obrany a řešili jsme, jak zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí resortu. Všichni jsme se shodli, že naším společným a nejvyšším zájmem je silná a moderní armáda, a podle toho budeme postupovat,“ uvedl na twitteru Fiala.

Radiožurnál, iROZHLAS.cz, Deník N a časopis Respekt minulý týden s odkazem na zákulisní informace psaly, že Řehka zvažoval rezignaci kvůli sporům s ministryní obrany. Náčelník generálního štábu měl údajně pocit, že šéfka resortu překračuje své kompetence a zasahuje do jeho pravomocí.

Šéf armády Řehka hrozil premiérovi odchodem. Vede spory o kompetence s ministryní obrany

Číst článek

Spory podle médií trvaly několik měsíců a vyvrcholily, když šéfka resortu odmítla Řehkův návrh na nominace některých lidí na povýšení do generálské hodnosti.

Náčelník generálního štábu podle serverů zvažoval, že by ve vedení armády skončil. Sešel se kvůli tomu s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem i s Fialou, který Řehkovi odchod rozmluvil.

Fiala ve středu uvedl, že armáda i ministerstvo obrany čelí obrovským výzvám v souvislosti s válkou na Ukrajině a modernizací armády, což s sebou může přinášet určitou nervozitu.

Černochová o Řehkovi: Někdy se střetneme, ale to neznamená, že bychom si jeden druhého nevážili

Číst článek

Čtvrteční schůzka měla podle Fialy ukázat, že žádné rozpory nejsou a všichni táhnou za jeden provaz a pracují ve prospěch české bezpečnosti.

Problémy na ministerstvu obrany zaznamenal i prezident Petr Pavel. „Až budu znát jeho výsledky, tak teprve potom já můžu podniknout další kroky,“ řekl prezident při čtvrteční návštěvě Jihlavy na dotaz novinářů.

Pavel řekl, že jako vrchní velitel by byl rád, aby ozbrojené síly byly stabilní a bojeschopné, a nechtěl by, aby se problémy, které se mají řešit uvnitř, řešily cestou médií, případně veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme