ANO chce další mimořádnou schůzi k Fialově podílu v Podnikatelské družstevní záložně, řekl Havlíček

Opoziční hnutí ANO nechá svolat další mimořádnou schůzi k Podnikatelské družstevní záložně, v níž měl v minulosti podíl premiér Petr Fiala (ODS). V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl místopředseda hnutí a dolní komory Karel Havlíček. Podle místopředsedy ODS a ministra dopravy Martina Kupky premiér Fiala už jasně sdělil, jak to s kontakty s kampeličkou bylo a není k tomu potřeba nic dalšího.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stínový premiér a 1. místopředseda ANO Karel Havlíček

Stínový premiér a 1. místopředseda ANO Karel Havlíček | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: MFDNES + LN / Profimedia

„Veřejnost dostala jasné odpovědi,“ řekl v nedělní televizní debatě Kupka. Opoziční iniciativu vnímá jen jako další snahu obstruovat. „Nepokládám to za efektivní ani správné,“ podotkl.

Sněmovna o premiérově podílu v záložně nejednala. Opozici se nepodařilo schválit program

Číst článek

Záměr na svolání nové mimořádné schůze oznámili zástupci ANO tento týden na jiné mimořádné schůzi k bezpečnostním hrozbám, kterou inicioval koaliční tábor. Za bezpečnostní riziko pokládají údajné propojení ODS a Fialy s kampeličkou. Havlíček v neděli uvedl, že žádost o svolání schůze odevzdá ANO možná ještě před Velikonocemi. „Je pravda, že tímhletím směrem jdeme,“ uvedl.

K debatě o premiérově majetkovém podílu v Podnikatelské družstevní záložně se Sněmovna sešla z podnětu ANO začátkem února. Dolní komora tehdy s ohledem na postoj koaliční většiny zamítla návrh programu a schůze se neuskutečnila.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová tento týden na koaliční schůzi k bezpečnostním hrozbám řekla, že skutečným rizikem je „nevyvrácené podezření na financování ODS a Institutu Petra Fialy z peněz vypraných v kampeličce pražské galerky“, která se údajně podílela na praní špinavých peněz a zpronevěře financí pro nákup pomoci pro Ukrajinu. Připomenula, že premiér Fiala v minulosti nezapsal podíl v Podnikatelské družstevní záložně do majetkového oznámení.

ANO získává voliče dalších opozičních stran, potenciál k růstu podpory má ale vláda větší, míní politolog

Číst článek

Ministerský předseda to v minulosti opakovaně označil za opomenutí a zdůvodnil tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Rozruch kolem vkladu v záložně označil za snahu opozice vyrobit kauzu za každou cenu. Prohlásil, že nemá co skrývat, nemá se za co stydět, a odmítl, že by se dopustil něčeho nelegálního.

ANO trvá na návrzích svých usnesení z února. Podle prvního z nich by Sněmovna měla vyzvat premiéra, aby zveřejnil svá daňová a majetková přiznání od roku 2011 a potvrzení banky o odeslání svých peněz do Podnikatelské družstevní záložny v roce 2015 a o jejich přijetí zpět v roce 2020. Druhý návrh se týkal zpřístupnění podkladů k financování politického think-tanku Pravý břeh - Institut Petra Fialy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme