Revize vládního programu je nutná, řekl Fiala. Výměna ministrů ale podle něj nepřipadá v úvahu

Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s připravovanou revizí programového prohlášení neplánuje změny ministrů či výměny úřadů mezi jednotlivými stranami vládní koalice. V rozhovoru řekl, že nic takového se nechystá. Revize vládního programu je podle něj nutná kvůli válce na Ukrajině a jejím důsledkům, se kterými se při práci na původní verzi nemohlo počítat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Kabinet podle Fialy funguje jako tým. „Projevuje se to v řadě věcí - v přípravě rozpočtu, ve způsobu komunikace a dalších věcech,“ uvedl. Výhrady říká Fiala přímo ministrům | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Programové prohlášení by vláda měla revidovat do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Podle Fialy však úprava nijak nesouvisí se změnami v obsazení vlády, které řeší koaliční smlouva.

Vláda podpořila vydávání dvou procent HDP na obranu. Návrh zákona reaguje i na válku na Ukrajině

Číst článek

„Programové prohlášení se týká programu. Personální změny nebo výměny mezi jednotlivými stranami neplánujeme,“ uvedl. Připustil, že v médiích čte často i velmi konkrétní spekulace o změnách ministrů. „Ale skutečně to není předmětem našich debat a nic takového se nechystá,“ řekl.

Kabinet chce podle něj při pracích na revizi programového prohlášení projít, co se podařilo splnit, co je nutné urychlit, ale také realisticky zhodnotit harmonogram prací. „Toto všechno bychom dělali v každém případě, tak to má být,“ uvedl. Nutnost výrazněji přepracovat závazky kabinetu však způsobila ruská invaze na Ukrajinu z loňského roku.

„Nikdo nemohl vědět, co se stane. Hodně to změnilo situaci v Evropě, výzvy, kterým čelíme, i to, co je potřeba řešit. Proto se chceme na programové prohlášení podívat z toho hlediska, jestli třeba už něco není realistické, něco nemáme přidat,“ uvedl. Nepůjde o nové programové prohlášení, ale realistický pohled na to, co válka na Ukrajině změnila, konstatoval.

Přímá komunikace s ministry

Kabinet podle Fialy funguje jako tým. „Projevuje se to v řadě věcí – v přípravě rozpočtu, ve způsobu komunikace a dalších věcech,“ uvedl. Výhrady říká Fiala přímo ministrům.

Dodal, že nemá potřebu jim je vzkazovat přes média. „To není můj politický ani lidský styl, abych to tímto způsobem komentoval,“ doplnil. Připomněl také své bilanční návštěvy na jednotlivých úřadech, které by měl dokončit zhruba do měsíce.

Hanák: Premiéra si vážím za přístup k Ukrajině a předsednictví. Měl by ale zvážit vládní změny

Číst článek

Ve vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN se daří překonávat rozdílné zájmy a pozice stran ve prospěch občanů, uvedl Fiala. „Myslím, že veřejnost má možnost srovnávat, jak jednotlivé vlády fungovaly a jak funguje naše vláda,“ doplnil.

Na všech podstatných věcech se podle něj dosud pětikoalice shodla, nevede „žádné bratrovražedné boje a politické přestřelky“.

Fiala vyzdvihl i to, že koalice se nedopouští zmateného vyjadřování, které vyčítal předchozímu kabinetu ANO a ČSSD.

„Jsem přesvědčen, že občany nezajímá, jak se mezi sebou hádáme, ale občany zajímají výsledky, to, co pro jejich životy znamenají vládní rozhodnutí, jakým způsobem vedeme Českou republiku a kam,“ uvedl. Kabinet by neměl zneklidňovat veřejnost různými neověřenými informacemi o věcech, které ještě nejsou rozhodnuté, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme