Fiala po návratu z Kyjeva: Situace s vývozem obilí je vážná. Namístě jsou i sankce vůči Bělorusku

  • Cestu k obnovení dodávek obilí z ukrajinských černomořských přístavů je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba nalézt za pomoci zemí, které se podílely na porušené dohodě, tedy Ukrajiny a Turecka. Uvedl to po příletu z cesty českých ministrů do Kyjeva.
  • Prohlásil také, že Rusko je potřeba dostávat do stále větší izolace prostřednictvím sankcí. Pozornost je podle něj nutné zaměřit také na Bělorusko.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci české vlády vystupují z letadla po návratu z návštěvy Kyjeva. Zprava ministr vnitra Vít Rakušan, premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová. Vlevo ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Druhý zleva je velitel 24. základny dopravního letectva Jaroslav Falta

Zástupci české vlády vystupují z letadla po návratu z návštěvy Kyjeva. Zprava ministr vnitra Vít Rakušan, premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová. Vlevo ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Druhý zleva je velitel 24. základny dopravního letectva Jaroslav Falta | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Fiala sdělil, že cesta osmičlenné vládní výpravy splnila svůj účel a byla přínosem pro Českou republiku i podporu Ukrajiny. „Budeme dál pokračovat ve vojenské a humanitární pomoci,“ uvedl s tím, že Česko bude působit v tomto směru i na ostatní země.

„Přijížděli jsme tam v situaci, kdy byl Kyjev, stejně jako další ukrajinská města, znovu vystaven útokům ze strany Ruska. Měli jsme možnost vidět obytné budovy, které byly zničeny při posledních raketových útocích. Byly tam oběti na životech. Na tom všem jsme si znovu připomenuli, čím ukrajinský národ prochází, co je jeho každodenní realita. O to víc je důležitá naše podpora.“

Ukrajina se podle premiéra přihlásila k tomu, že bude vytvářet dobré podmínky pro české podnikatele. Největší poptávka je v odvětví dopravy, zdravotnictví či energetiky včetně jaderné. 

„Je to velká příležitost a my z tohoto místa vyzýváme české firmy, které o to mají zájem, ať toho využijí,“ konstatoval s tím, že na jaře se sejde komise pro prohlubování spolupráce v průmyslu.

Sankce vůči Bělorusku

„Situace je vážná, budeme na ni muset reagovat,“ uvedl Fiala k situaci s dovozem obilí z Ukrajiny. „Co se podařilo domluvit, cesta pro zemědělské produkty, je velice důležité pro spoustu zemí severní Afriky a Asie. Že Rusko dohodu nedodržuje, je vážná věc. Musíme nalézt cestu za pomoci těch, co se na dohodě podíleli, což je Turecko a Ukrajina.“

Jak dodal, mezinárodní společenství si nemůže dovolit destabilizaci například v pásu severní Afriky.

Při české návštěvě dopadlo na Ukrajině 55 střel, oznámil Zelenskyj. Útoky drony pokračují

Číst článek

Co se sankcí týče, představitelé českého státu jsou podle Fialy neustále v kontaktu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Víme, že sankce fungují, je nepochybně potřeba v nich pokračovat a Rusko dostávat do stále větší izolace,“ řekl Fiala s tím, že se zvažuje i o zavedení sankcí vůči Bělorusku.

„Určité sankce už vůči Bělorusku jsou. Není možné, aby se přidávalo k ruské politice nebo Rusko mělo příležitost unikat z dopadu sankcí prostřednictvím státu, jako je Bělorusko,“ vysvětlil. Diskuse o sankcích v EU podle něj není u konce a vzhledem k porušování mezinárodních dohod ze strany Ruska je nutné zvažovat, zda nynější podoba sankcí dostačuje.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) k sankcím vůči Bělorusku doplnil, že tamní ekonomika je s ruskou velmi propojená. „Útoky na Ukrajinu navíc probíhají i z běloruského vzdušného prostoru,“ uvedl.

Připomněl i to, že česká vláda podniká také konkrétní opatření, jak pomáhat konkrétním lidem, třeba běloruským studentům v mezinárodních stipendijních programech.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) diskutovala v Kyjevě možnost třítýdenních kurzů pro ukrajinské vojáky organizovaných ČR i možnost dalších návazných kurzů. Jednala i o založení podniku, který by se podílel na opravách ukrajinské vojenské techniky.

Sankce za dodávky íránských dronů Rusku. Evropská unie zmrazí majetek třem lidem a jedné firmě

Číst článek

S opravou a obnovou poničené infrastruktury na Ukrajině může podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pomoct řada humanitárních programů, jednal i o možnostech pro uprchlíky v případě, že konflikt s Ruskem bude pokračovat.

Čeští ministři v čele s Fialou jednali v Kyjevě s ukrajinskou vládou a prezidentem Volodymyrem Zelenským. Cesta měla vyjádřit jasnou podporu Ukrajině bránící se ruské invazi a rovněž podpořit ukrajinské ambice vstoupit do Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Členové obou kabinetů jednali také o poválečné obnově Ukrajiny. Česká delegace přijela do Kyjeva krátce poté, co se ukrajinská metropole opět stala terčem ruského vzdušného útoku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme