V české politice se nikdy tolik nekecalo, kritizoval Fiala ANO. Babiše přirovnal k Baronu Prášilovi

Předseda ODS Petr Fiala se na sobotní programové konferenci občanských demokratů v Praze vymezil vůči vládě Andreje Babiše (ANO) i vůči straníkům, kteří by zpochybňovali například západní orientaci Česka. Kabinet nazval vládou marketingu a planých řečí a premiéra, ač ho přímo nejmenoval, přirovnal k baronu Prášilovi.

Praha (Aktualizováno: 17:13 16. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na konferenci ODS v Praze. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Nikdy se v české politice tolik nekecalo jako v současnosti,“ řekl v úvodu programové konference Fiala. ODS podle něho nabízí alternativu „vůči nové české levici sdružené kolem politicko-ekonomického projektu pana Babiše“. „Komunisté znovu mluví do vlády a propaganda, nyní marketing, znovu vítězí nad skutečností,“ prohlásil Fiala.

Občanští demokraté představí na konference návrhy například pro snížení byrokracie, zjednodušení a snížení daní a důchodové reformy. „Zatímco levice lidem rozdává ryby, naše filozofie je rozdávat lidem udice,“ uvedl předseda ODS.

Fiala se ale obrátil i dovnitř ODS. Je sice podle něho stranou velkého spektra názorů, má to ale své hranice. „Za hranicemi tradice ODS, za hranicemi přesvědčení ODS, programu a politiky ODS je například zpochybňování naší západní orientace, transatlantických spojenectví a závazků a více či méně nápadné koketování s východními autoritativními režimy,“ řekl Fiala.

Kupka: Klaus mladší dává najevo, že v ODS být nechce, výrok o židovském výboru byla poslední kapka

Číst článek

Za hranicemi je podle něho i neloajalita, neodpovědnost a anarchistický individualismus. „Toto je a bude pro mě jako lídra ODS červená čára,“ prohlásil Fiala.

Nikoho sice nejmenoval, občanští demokraté ale nyní řeší postoje svého poslance Václava Klause mladšího. Odpoledne se sejde výkonná rada ODS, mezi jejíž pravomoci patří vylučování členů.

Fiala mluvil i o květnových evropských volbách, do nichž jde ODS se sloganem „Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet“. „Reprezentujeme hlas skutečných národních zájmů. Hlas zdravého rozumu proti nekonečné integraci a regulaci na jedné straně a vystoupení České republiky z Evropské unie na straně druhé,“ podotkl Fiala.

Po čem ODS volá?

  • reforma Evropské unie - proti integraci a regulím, zároveň proti odchodu České republiky z unie
  • daňový plán - navrácení ke dvěma sazbám daně z přidané hodnoty, paušální daň pro malé živnostníky, zrušení daně z nabytí nemovitosti a silniční daň, zvednutí hranice pro povinnou registraci podnikatelů k plátcům DPH na dva miliony korun
  • digitalizace státu
  • sociální věci - možnost posílání procentního bodu ze sociálních odvodů na důchody svých rodičů nebo zdravotním a sociálním službám
  • školství - zvýšení platů učitelů na 150 procent aktuálního průměru, změna obsahu vzdělávání (více cizích jazyků a práce s údaji na úkor faktů a dat)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme