Teď pro Česko není výhodné přijmout euro, musíme mít svobodu rozhodování, říká předseda ODS Fiala

Kdybych někomu před 10 lety řekl, že velká členská země bude vystupovat z Unie, tak mě bude považovat za blázna. Dnes jsme součástí tohoto krizového procesu a potřebujeme provést změny a reformy, aby se už nic takového neopakovalo, řekl předseda ODS Petr Fiala v Interview Plus.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Představujeme si Evropu, která toho bude dělat méně, ale bude to dělat efektivněji. Která – a to je podstatné – opustí ideu, že všichni musí dosáhnout stejného stupně integrace. Chceme, aby všichni nemuseli přijímat všechno a ve stejném čase,“ přibližuje Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsme rozumná volba mezi dvěma extrémy, z brexitu si musíme vzít poučení, říká Petr Fiala (ODS)

Konkrétně je prý třeba provést právní úklid a omezit množství předpisů a nařízení, které z Unie přichází, a naopak posílit volný trh a dál vyjednávat s nečlenskými zeměmi o rozšíření zóny volného obchodu, a to například se Spojenými státy.

Dále Fiala zmiňuje potřebu efektivněji chránit vnější hranice Unie nebo usilovat o to, aby zemědělské dotace využívali malí a střední zemědělci, a ne velké koncerny, jak to prý dnes v Evropě prosazuje vláda Andreje Babiše (ANO).

Fiala zdůrazňuje princip vícerychlostní Evropy, který se mimo jiné týká například otázky přijetí společné evropské měny. Česká republika se sice k zavedení eura zavázala, ale měli bychom mít svobodu rozhodnout, zda a kdy euro přijmout.

„Momentálně není vstup do eurozóny pro Česko výhodný a není nic, co by nás k tomu nutilo. Kromě toho jsem přesvědčen, že eurozóna vykazuje takové strukturální problémy, které dokud se neodstraní, tak nebude fungovat dobře,“ doplňuje s odkazem na problémy Řecka nebo Itálie.

EU ponižuje Británii

V zájmu České republiky je podle Fialy to, aby Evropská unie dosáhla dohody s Velkou Británií o brexitu, který je prý důkazem krize evropské integrace: „Pokud si z brexitu nevezmeme poučení, tak to dopadne špatně pro celou Unii. A to já nechci.“

„Kdybych někomu před 10 lety řekl, že velká členská země bude vystupovat z Unie, tak mě bude považovat za blázna. Dnes jsme součástí tohoto krizového procesu a potřebujeme provést změny a reformy, aby se už nic takového neopakovalo,“ zdůrazňuje Fiala.

Příčinou brexitu byl prý pocit Britů, že se v Evropské unii rozhoduje špatně a proti britským zájmům. Protiintegrační nálady jsou ale na vzestupu i v dalších zemích, a často je to navíc spojeno i s nárůstem extrémních politických sil.

Fiala se domnívá, že se Unie snaží Velkou Británii ponížit, a to tím, že se nepokračuje v jednáních. „Dohoda, která není akceptována oběma stranami, tak není dohoda. V britském parlamentu pro ni není podpora a premiérka Mayová chce dál jednat,“ doplňuje s tím, že Unie by na to měla přistoupit.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme