Premiér Fiala zatím stažení Hladíkovy nominace neplánuje. Nejdříve ale počká na vyjasnění situace

Premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala věří, že situace kolem kandidáta lidovců na ministra životního prostředí Petra Hladíka se vyjasní do několika týdnů tak, aby mohl návrh na jeho jmenování předat prezidentu Miloši Zemanovi s klidným svědomím. Řekl to na tiskové konferenci v Bruselu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:30 21. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do volebního štábu koalice SPOLU v sídle ODS v Praze 1 dorazil i premiér Petr Fiala (vpravo)

Fiala v pátek zopakoval, že rozhodnutí KDU-ČSL respektuje | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Širší vedení KDU-ČSL ve čtvrtek Hladíkovu nominaci potvrdilo, znovu ji posuzovalo kvůli úternímu zásahu policie v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu. Policisté v kauze privatizace městských domů požádali Hladíka o podání vysvětlení.

Fiala v pátek zopakoval, že rozhodnutí KDU-ČSL respektuje. Současně je ale přesvědčen, že návrh může podat až ve chvíli, kdy bude jasné, že Hladík není vyšetřován, obviněn, až podá vysvětlení. To bude podle něj relevantní v řádu týdnů. To si vyžádá mezikrok, kterým je pověření vicepremiéra a předsedy lidovců Mariana Jurečky dočasným vedením resortu.

Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která avizovala rezignaci ze zdravotních důvodů, chce kvůli plánované operaci skončit ve funkci 31. října.

Fiala se s Hladíkem kvůli nominaci setká. Současně má příští týden v plánu odloženou pravidelnou schůzku s prezidentem, na které budou moct situaci prodiskutovat. Mohla by se uskutečnit ve středu.

Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek večer při jednání v Želivě na Pelhřimovsku Hladíkovu nominaci podpořil s tím, že končící náměstek brněnské primátorky předsednictvu a výboru záležitost jasně vysvětlil a není obviněný ze spáchání jakéhokoliv trestného činu.

Podle závěru z jednání, považuje vedení lidovců Hladíka za kompetentního a čestného člověka. „Není možné z politického a veřejného života odstranit člověka jen proto, že byl předvolán k podání vysvětlení na policii,“ uvádí dokument.

Výzva k jednotě

Jurečka v závěru k jednání vyzval členy strany k jednotě a zdůraznil, že jakmile se ukáže, že někdo ze straníků porušil zákon, budou lidovci reagovat velmi rychle. V případě Petra Hladíka žádné takové indicie nejsou, dodal.

Policie v úterý zasahovala v Brně na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Byli také v městské černovické pískovně nebo u místostarosty Černovic a jednatele pískovny Jiřího Hasoně.

Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Městský soud vzal ve čtvrtek všech sedm lidí do vazby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme