Politik ODS označil vévodkyni Meghan za cikánku. ‚Pokud se neomluví, nemůže být členem,‘ reagoval Fiala

Předseda ODS Petr Fiala vyzval člena nymburské oblastní rady ODS a ředitele zoologické zahrady ve středočeských Chlebech René Fraňka, aby se omluvil za svůj příspěvek na sociálních sítích týkající se sobotní svatby britského prince Harryho s americkou herečkou Meghan Markleovou. Fiala to napsal serveru iROZHLAS.cz. Fraňkův výrok „následník si bere cikánku“ považuje Fiala za nechutný, rasistický a urážlivý.

Praha/Nymburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když si následník bere cikánku, co by tam dělal?“ reagoval Franěk o víkendu na facebooku na otázku, proč na královskou svatbu nepozvali českého prezidenta Miloše Zemana.

Od uživatelů sociální sítě se na něj snesla kritika, někteří ho dokonce označili za rasistu.

‚V lásce je síla, nepodceňujte ji.‘ Podívejte se na výroky, které se zapíší do historie královské svatby

Číst článek

„Já napsal slovo cikánka. Vy a vám podobní z toho vyvozujete rasistické předsudky,“ reagoval posléze Franěk. „Já to myslel v kontextu následovníka multikulturního obohacení, které rezonuje ve veřejném prostoru.“

Šéfa ODS Petra Fialu tím ale nepřesvědčil. „Rasistické urážky pana Fraňka na sociálních sítích jsou nepřijatelné. Jeho názory nejsou v souladu s našimi hodnotami. Pokud se za své nechutné výroky neomluví, nemůže být nadále členem ODS," napsal předseda občanských demokratů serveru iROZHLAS.cz.

Redakce se od rána kvůli vyjádření pokouší kontaktovat i Reného Fraňka, ten ale nezvedá telefon.

'Za své výroky je odpovědný každý sám'

Předseda nymburského oblastního sdružení ODS Hynek Fajmon pro server Aktuálně.cz řekl, že Fraňkovy výroky neviděl. „Předpokládám, že se jedná o nepovedený pokus o vtip,“ myslí si.

„Za své výroky je odpovědný každý sám. Svůj postoj k věci mu sdělím osobně," zdůraznil.

Matka Meghan Markleové, která se v sobotu sňatkem s princem Harrym stala vévodkyní ze Sussexu, je Afroameričanka. Otec nevěsty má nizozemské kořeny.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme