Česko má novou vládu, o prodloužení nouzového stavu žádat nebude

  • Česká republika má novou vládu. Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech hodinu před polednem kabinet premiéra Petra Fialy, předsedy ODS z koalice Spolu.
  • Vláda následně zasedla k prvnímu jednání. Nakonec rozhodla, že o prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru žádat sněmovnu nebude. Nouzový stav tak skončí o půlnoci 25. prosince.
  • Sedm ministrů si v pátek odpoledne postupně převzalo resorty od členů vlády odcházejícího premiéra Andreje Babiše z ANO. Zbylí ministři budou do úřadu uvedeni v sobotu.
  • Menšinový kabinet ANO a ČSSD skončil po téměř tři a půl letech. Odcházející ministři se v pátek ráno ještě naposledy sešli v sídle vlády, ve Strakově akademii. Následoval poslední Babišův brífink v roli premiéra.

sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 20:12 17. 12. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu v pátek v 11 hodin na zámku v Lánech. Všichni účastníci museli dodržovat platná protiepidemická opatření. „Nová vláda před sebou nemá žádný odpočinek, musí pracovat od prvního okamžiku,“ řekl během ceremoniálu premiér Petr Fiala.

Seznam ministrů. Podívejte se, kdo má usednout ve vládě Petra Fialy

Číst článek

Jmenován zatím nebyl jen Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který zůstává kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Pověřen řízením ministerstva zemědělství je dočasně předseda lidovců Marian Jurečka.

Ačkoli původně Zeman odmítal jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského, nakonec od toho upustil. Jeho výhrady ke kandidátovi Pirátů však nadále trvají.

„Chtěl bych vám popřát, aby za vámi něco užitečného zůstalo. Zní to sice samozřejmě, ale samozřejmé to není,“ prohlásil prezident. Některé udržovací vlády se podle něj nikdy do dějin nezapíšou, další se do dějin zapsaly v negativním smyslu. „Ať vás nikdy nic podobného nepotká,“ doplnil.

Jmenování vlády Petra Fialy na zámku v Lánech | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Fiala uvedl, že jeho koaliční vláda si je vědoma odpovědnosti, kterou přebírá. „Voliči do nás vložili naději na změnu a lepší budoucnost pro ně a další generace,“ řekl. Kabinet podle něj nezačíná v lehké pozici, řada věcí je v Česku podle Fialy zanedbaná. „Čelíme obrovským problémům, ať už je to covid, ceny energií, zdražování, inflace a vše, co ji doprovází,“ vyjmenoval.

VLÁDA PETRA FIALY

Kabinet Petra Fialy je 16. vládou České republiky, sám Fiala je 13. premiérem. Vláda bude mít celkem 16 členů, až se ministrem zemědělství stane Zdeněk Nekula, který má koronavirus. Budou v ní jen tři ženy. Tvoří ji pět uskupení – koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí. Ve sněmovně má většinu 108 z 200 poslanců. Podle průměrného věku ministrů (50,3 roku) bude Fialův kabinet patřit k těm starším. 

Jmenování kabinetu se nezvykle neuskutečnilo na Pražském hradě, ale v Lánech, kde od konce listopadu prezident pobývá po své měsíc a půl dlouhé hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici. Před jmenováním se v Lánech museli podrobit nastupující ministři antigennímu testu na koronavirus, stejně jako ostatní návštěvníci u prezidenta v poslední době.

Členové nové vlády se pak ještě zastavili v Lánech u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kde položili věnec a zazpívali českou hymnu. Po návratu do Prahy se nastupující premiér Petr Fiala krátce setkal s bývalým předsedou vlády Andrejem Babišem, který mu mimo jiné předal osobní dopis a klíče od korunovačních klenotů.

První vládní zasedání

Nová vláda koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN pak poprvé zasedla ve Strakově akademii.

Na prvním zasedání kabinetu bývají na programu obvykle formality. Tentokrát kabinet rozhodoval o tom, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronaviru. Nakonec se pro tuto možnost nerozhodl. „Jsme připraveni rychle jednat, bude-li to potřeba,“ ujistil Fiala.

Policejní prezident Švejdar chce odejít do civilu. ‚Moje další setrvání ve funkci není žádoucí,‘ napsal

Číst článek

Nynější nouzový stav má skončit o půlnoci 25. prosince. Bez prodloužení přestanou platit některá opatření proti šíření nákazy, třeba omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů. Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO doporučil prodloužit nouzový stav nejméně do začátku příštího roku. 

Ministři si pak postupně převezmou své úřady. Fiala jim symbolicky předá během pátečního odpoledne a soboty resorty od jejich předchůdců.

Ve vládě obsadila šest postů občanští demokraté, tři získali lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vzniknou místa trojice členů vlády bez portfeje.

Koalice Spolu a Pirátů se STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví Česka v Evropské unii zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády.

Prvních sedm ministrů uvedl premiér Petr Fiala do úřadu v pátek odpoledne. Zbylí členové nové vlády se svých resortů ujmou v sobotu dopoledne.

Poslední brífink

Menšinový kabinet ANO a ČSSD skončil po téměř tři a půl letech. Odcházející ministři se v pátek ráno ještě naposledy sešli v sídle vlády, ve Strakově akademii.

Končící premiér Andrej Babiš přišel po deváté ranní na závěrečnou tiskovou konferenci. Připojili se k němu vicepremiéři Karel Havlíček s Alenou Schillerovou (oba ANO) a také odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Jak jsme slíbili, tak naše vláda skutečně pracovala až do posledního momentu, kdy nastoupí nová vláda. Ve 12.30 budu čekat u vchodu Strakovy akademie a budu vítat nového premiéra Fialu,“ řekl v úvodu brífinku Babiš.

Adam Vojtěch, Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček na posledním brífinku vlády v demisi hnutí ANO | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Společně s ostatními přítomnými členy vlády v demisi hodnotil úspěchy v čele vedení země.

„Za velký úspěch považuji to, že naše vláda byla menšinová a vydrželi jsme celé období,“ konstatoval Babiš. „Žádná vláda není bez chyb, ani naše nebyla bezchybná. Byla řada věcí, které bychom dnes udělali jinak, ale byli jsme v situaci, ve které nikdy nikdo před námi nebyl,“ doplnila ho Schillerová.

V závěru Vojtěch poděkoval zdravotníkům za jejich odvedenou práci v boji s pandemií covidu-19. „Měli bychom se k nim chovat s patřičnou úctou,“ upozornil. Tiskovou konferenci uzavřel citátem britského expremiéra Winstona Churchilla.

Zatímco členové Babišovy vlády mluvili na tiskové konferenci, nastupující ministři Fialova kabinetu odjížděli autobusem za prezidentem společně od svého dočasného sídla v Hrzánském paláci.

Babišův kabinet podal demisi 11. listopadu, od té doby vykonával z pověření prezidenta Miloše Zemana prozatímně svou funkci do jmenování nové vlády.

Anna Kottová, pat, til, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme