Gazdík navrhne odložení hlasování o celostátní spolupráci starostů s Piráty. Rakušan je proti

Lídr STAN ve Zlínském kraji Petr Gazdík kritizuje jednání Pirátů, dvojblok v kraji nevytvořili. Piráti zástupcům STAN podle Gazdíka při povolebním jednání lhali, nakonec se podle něj přiklonili k variantě koalice, kterou chce vítězné ANO sestavit s Piráty, ODS a ČSSD. Gazdík navrhne, aby bylo odloženo čtvrteční hlasování o celostátní spolupráci Starostů a nezávislých s Piráty pro parlamentní volby. Volby do Poslanecké sněmovny budou příští rok.

Aktualizováno Zlín (Aktualizováno: 13:26 7. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr STAN ve Zlínském kraji Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

„Naštvalo nás to, byl jsem v pondělí v Praze na vyjednávání s vedením Pirátů, kde nám bylo přislíbeno, že celostátní politika se projeví ve Zlínském kraji a Piráti nás budou brát jako preferovaného partnera. Na základě i toho jsme se rozhodli, že nepřijmeme nabídku ANO a nepůjdeme do koalice s ANO a tím nevystrnadíme Piráty z koalice. Že budeme postupovat férově a Pirátům o této nabídce řekneme a dáme najevo, že pro nás je prioritnější být v koalici s nimi, o čem svědčila i nabídka na post hejtmanky (pro Piráty), kterou bychom podporovali,“ uvedl Gazdík.

Z prvního kola rovnou do Senátu. Čím vysvětlit úspěch děčínského senátora za STAN Zbyňka Linharta?

Číst článek

Ve Zlínském kraji ve středu pravděpodobně oznámí ANO, Piráti, ODS a ČSSD vznik společné koalice. ČTK to nezávisle na sobě řekli zástupci ANO a Pirátů. Od 17.00 mají všechny čtyři subjekty naplánované společné jednání ve Zlíně, po něm by vytvoření koalice mohly oficiálně oznámit.

Ze 45 křesel v zastupitelstvu by jich koalice měla 24. Volební jednička Pirátů Hana Ančincová řekla, že Piráti vytvořili pro vyjednávání dvojblok s ODS. Společně podle ní odmítají spolupráci s dosavadním lidoveckým hejtmanem Jiřím Čunkem. Lidovci přitom vyzvali Piráty, STAN a ODS k vytvoření funkční koalice, která by měla 26 křesel v zastupitelstvu.

Gazdík uvedl, že jej nejvíce mrzí, jakým způsobem se vše stalo. „Jsme z jednání Pirátů velmi rozladění. Piráti jsou nová strana a očekávali jsme od nich vyšší politickou kulturu, bohužel se to nestalo,“ uvedl Gazdík. „Jsme připraveni na to neuspět, že nás nemusí chtít každý do koalice, ale odmítáme být za blbce,“ uvedl Gazdík.

Rakušan koalici s Piráty chce

Navrhovaná koalice ANO, Piráti, ODS a ČSSD je podle Gazdíka velmi nesourodá, uvedené strany spojuje kritika nové nemocnice, kterou prosadil Čunek.

V Jihočeském kraji vznikla koalice pěti stran. Občanští demokraté získali post hejtmana, bude jím Kuba

Číst článek

Ve zdravotnictví v kraji však byly podle Gazdíka v minulosti vleklé problémy, které způsobila ČSSD. Naopak koalice lidovců, STAN, Pirátů a ODS by byla podle Gazdíka přirozená a měla by více hlasů.

S vedením Pirátů i předsedou STAN Vítem Rakušanem je Gazdík podle svých slov v kontaktu. Na otázku, zda si dovede představit v kraji společnou kandidátku STAN a Pirátů pro sněmovní volby, Gazdík řekl, že teď nedokáže odpovědět. Rakušan nechce odložit hlasování o spolupráci s Piráty. V 11 krajích je spolupráce dobrá, řekl.

Hnutí ANO ve volbách v kraji získalo 19,08 procenta hlasů, druzí lidovci 18,62 procenta. Oba subjekty mají v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu po devíti mandátech. Třetí Piráti budou mít šest zastupitelů, stejně jako STAN. Na pátém místě je ODS s pěti zastupiteli, šestá je ČSSD se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli, stejně jich má koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých, která byla osmá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme