Petr Gazdík z TOP 09 chce prosadit snížení DPH na knihy

Knihy a další tiskoviny by se podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka neměly zdražovat. I přesto, že na ně má podle koaliční dohody platit zvýšená sazba DPH na dvacet procent, Gazdík by je rád viděl v desetiprocentní výjimce, která má zatím podle dohody vládních špiček platit pouze pro základní potraviny jako jsou například chleba, brambory nebo zelenina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha - ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Petr Gazdík chce výjimku pro knihy hned z několika důvodů.

„Nedovedu si představit, když už existuje seznam nějakých výjimek, že by v něm nebyly knihy. Knihy jsou jakýmsi kulturním artefaktem. Jsou symbolem toho, kam tato společnost směřuje, jestli chce budovat vzdělanostní ekonomiku České republiky nebo chceme být montovnou Evropy,“ řekl Petr Gazík.

Dodal, že dnešní mládež čte velmi málo a vyjadřuje se většinou ve 160 znacích SMS zpráv. Vzdělanost podle něj velmi upadá.

Výjimku chce Petr Gazík prosadit na nejbližším koaličním jednání. Už teď knihkupci a vydavatelé varují, že dvacetiprocentní daň je přímo likvidační.

Koaliční strany se ještě mohou dohodnout

Možnost, že by se koaliční strany by se mohly dohodnout na snížení DPH u knih a dalších tiskovin, připouští i šéfka poslaneckého klubu Věcí Veřejných Kristýna Kočí.

„Já považuji tu vyjednanou dohodu z koaličního jednání a odsouhlasenou ve středu na K9 za definitivní a považuji ji za platnou. Na druhou stranu je tady možnost, že po propočítání ze strany ministerstva financí se může ukázat, že ten objem financí těch sedmi miliard nabízí prostor ještě pro zařazení dalších komodit, a to třeba knih a tiskovin,“ řekla Kristýna Kočí.

Doplnila, že pokud nebude pro toto opatření prostor, neexistuje pro Věci veřejné žádná varianta, že by vyměnili chleba za tiskoviny a podobně.

Také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v České televizi naznačil, že vláda se může vrátit k debatě o DPH. Podle něho s tím ale musí souhlasit všechny koaliční strany.

„Ve chvíli, kdy by se všechny tři koaliční strany shodly na tom, že se ta dohoda nějakým způsobem upraví, tak samozřejmě já jsem tomu přístupný a jsem k tomu připraven, nicméně v tuto chvíli je ta dohoda uzavřená, a pokud nebude shoda všech tří koaličních stran, není možné tu dohodu měnit,“ řekl Jaromír Drábek.

Komplikace při výběru daní

Výrazné komplikace vidí v budoucnu kvůli výjimkám z DPH bývalý ministr financí Eduard Janota. V České televizi prohlásil, že výjimky zkomplikují a sníží výběr daní.

„To je další přímo vodítko pro různé spekulace z pohledu účtování sazeb DPH a přinese to ministerstvu financí a finančním úřadům jen a jen problémy,“ uvedl Eduard Janota.

Proti jakýmkoliv dalším výjimkám DPH se ale zatím staví také ODS.

Nyní činí snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Viktorie Hošková, Petra Benešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme