‚Zůstávám doma v Brně.‘ Místopředseda lidovců Hladík nechce být ministrem životního prostředí

Brněnský radní Petr Hladík (KDU-ČSL), který je zatím jediným známým kandidátem vznikající vládní koalice na ministra životního prostředí, tuto nabídku nepřijme. Uvedl to v pondělí na svém oficiálním facebookovém profilu. Předseda lidovců Marian Jurečka řekl, že oznámení pro něj není překvapením.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koalice Spolu zahájila kampaň pro mladé, Jdeme volit.

Koalice Spolu zahájila kampaň pro mladé, Jdeme volit. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jurečka s Hladíkem jeho argumenty probral a rozhodnutí radního a také místopředsedy KDU-ČSL respektuje. „To mám už dávno vyřešené,“ uvedl Jurečka, odmítl ale říci, s jakým kandidátem KDU-ČSL přijde.

Koaliční smlouvu Spolu a PirSTAN schválilo i vedení lidovců. Ve vládě má mít KDU-ČSL tři posty

Číst článek

Výběr kandidátů na ministry podle Jurečky není uzavřen ani v dalších stranách pětikoalice. Zopakoval, že se zatím lídři koalice ani nedohodli, kdy kandidáty zveřejní. Neumí tedy říci, zda to bude v tomto týdnu, či příštím.

Hladík uvedl, že na prvním místě je pro něj rodina. „Už nyní při práci brněnského radního a náměstka primátorky, s manželkou a pěti dětmi netráví tolik času, kolik by si přál,“ uvedl.

„Když chceš změnit svět, běž domů a miluj svou rodinu. A když chceš změnit naši zemi, musíš změnit nejprve svoje město. Takhle to mám, a proto zůstávám doma v Brně. A proto teď nemůžu jít do Prahy a dělat ministra životního prostředí, i když jsem tu nabídku dostal. Vím, že teď řadu z vás asi zklamu, ale zároveň doufám, že mě pochopíte,“ požádal své příznivce v příspěvku.

Zároveň naznačil, že lidovci mají jiného kandidáta na tuto funkci ve vládě koalice Spolu (ODS, TOP 09,KDU-ČSL) a Pirátů a STAN.

Další kandidáti

„V čele ministerstva usedne člověk s dlouhodobými odbornými, politickými i manažerskými zkušenostmi. Nepůjde v ochraně životního prostředí o žádného nováčka. Je to člověk, který dokáže naslouchat odborné veřejnosti a zároveň dokáže čelit různým skládkovacím, uhelným i jiným lobbistickým skupinám,“ napsal. Dodal, že konkrétní jména lidovci brzy představí. Jurečka odmítl potvrzovat i vyvracet spekulace o dalších kandidátech či kandidátkách.

Jak si Piráti a STAN rozdělí sedm ministerstev? Poměr bude 4:3 pro Starosty, potvrdil Bartoš

Číst článek

Hladík na sociálních sítích popsal, jakým plánům se v Brně jako radní pro životní prostředí věnuje, ať už se jedná o zelené střechy nebo plán na vznik virtuální solární elektrárny na střechách brněnských budov. „Teď by se mi hodně těžko odcházelo od rozdělané práce,“ poznamenal.

Zároveň upozornil na potíže, které se zatím řešit nedaří, ať už dopravu nebo bydlení. „Bylo by nefér, kdybych Brno, které miluji, teď vyměnil za Prahu. Zůstávám v Brně, protože pro něj chci pracovat a dotáhnout svoji práci dokonce. Brno je boží. Mám skvělý a pracovitý tým, se kterým věřím, že Brno posuneme ještě o pořádný kus dopředu,“ napsal Hladík.

Sedmatřicetiletý politik působil od roku 2010 jako zastupitel městské části Brno-sever, od roku 2014 jako zastupitel města Brna, od roku 2016 je náměstkem primátora. Nejprve byl náměstkem primátora Petra Vokřála (ANO), od roku 2018 náměstkem primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Od roku 2019 je místopředsedou KDU-ČSL.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme