Policii se přihlásil Kos z kauzy kolem Hlubučka. Údajně zmizel den před razií v dopravním podniku

Na policii se o víkendu přihlásil jeden z vyšetřovaných členů skupiny kolem exnáměstka Petra Hlubučka a lobbisty Michala Redla. Jde o Pavla Kosa, který měl být podle policie jedním ze zakladatelů zločinecké organizované skupiny. Radiožurnálu to bez dalších podrobností potvrdily dva zdroje obeznámené s vyšetřováním a jeho advokát Vlastimil Rampula.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:43 20. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Podnikatel Pavel Kos měl být podle detektivů jedním ze zakladatelů zločinecké organizované skupiny (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Server Seznam Zprávy minulý týden upozornil, že Kos z dosahu policie unikl. Údajně měl zmizet už v úterý, tedy den před policejní razií. Měl navštívit Rakousko a také španělskou Malagu. 

‚Klobouk dolů před Petrem, že to jakoby umlátil.‘ Jak měli Hlubuček a spol. obsazovat klíčové posty

Číst článek

Kosův advokát Rampula k tomu uvedl, že jeho klient přišel na policii v sobotu.

"Můj klient se sám dostavil na policii a aktuálně ve vztahu k jeho osobě probíhají úkony trestního řízení," uvedl obhájce. 

Národní centrála proti organizovanému zločinu chtěla minulý týden obvinit celkem 13 lidí, v Česku jich bylo v době razie jen deset.

Kos byl zahraničí - údajně ve Španělsku a Rakousku, exmanažer dopravního podniku Matej Augustín byl kvůli covidu na Slovensku, podnikatel Pavel Dovhomilja byl zase na zahraniční dovolené. Exradní Hlubuček a lobbista Redl jsou aktuálně ve vazbě.

Podnikatel Kos je blízký spolupracovník dalšího obviněného podnikatele Michala Redla. Jak připomínají kriminalisté, letos v březnu jej soud pravomocně odsoudil za krácení daní na pět let, kdy jako spolupachatel v řetězci firem způsobil státu škodu ve výši 135 milionů korun. Detektivové ho viní z účasti na organizované zločinecké skupině.

Kauza Dozimetr

Zakladateli údajné organizované skupiny, kvůli níž zasahovali detektivové v akci Dozimetr mimo jiné na pražském magistrátu, jsou podle policejních dokumentů Redl, Kos a Hlubuček, jak již dříve informoval Radiožurnál zdeNavzájem se podle detektivů oslovovali Mišák (Redl), Kosák (Kos) a Slepičák (Hlubuček).

Skupina podle policie ovlivňovala celkem tři velké zakázky. Údajně chtěla milionové úplatky, popsal podrobně z policejních dokumentů investigativní tým Radiožurnálu.

Pět milionů měla požadovat třeba za to, že přes tehdejšího člena vedení dopravního podniku Mateje Augustína projde smlouva na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice.

Kdo jsou členové údajné organizované skupiny kolem Pražského dopravního podniku?

 • Michal Redl – zlínský podnikatel, který v minulosti spolupracoval s Radovanem Krejčířem. Kvůli pojistnému podvodu jej již dříve stíhala policie, ale státní zástupkyně následně stíhání přerušila a to kvůli Redlově údajné duševní nemoci. Ta se u něj projevila až po zahájení stíhání. Podle policejních dokumentů byl hlavou celé skupiny.
 • Petr Hlubuček – politik z hnutí STAN. Exnáměstek pražského primátora Zdeňka Hřiba. Kriminalisté mu dávají za vinu účast na organizované skupině a přijetí úplatku. Jeho úkolem bylo podle kriminalistů protlačit do dopravního podniku lidi, kteří budou skupině umožňovat manipulace se zakázkami.
 • Pavel Kos – podnikatel a Redlův blízký spolupracovník. Jak připomínají kriminalisté, letos v březnu jej soud pravomocně odsoudil za krácení daní na pět let, kdy jako spolupachatel v řetězci firem způsobil státu škodu ve výši 135 milionů korun. Detektivové ho viní z účasti na organizované zločinecké skupině.
 • Pavel Dovhomilja – podnikatel v IT. Obviněný je z účasti na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, a legalizace výnosů z trestné činnosti. Není zatím obviněn, v době policejního zátahu pobýval v Chorvatsku.
 • Zakaría Nemrah - podnikatel, kterého do skupiny přivedl Michal Redl jakožto člověka, které se dlouhodobě pohybuje ve stavebnictví. Podle policie se podílel na rozdělování peněz z úplatků.
 • Matej Augustín - manažer původem ze Slovenska. Člen představenstva dopravního podniku a ekonomický šéf. Redlova skupina ho podle kriminalistů cíleně dosadila do vedení městské společnosti, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky. O peníze se s ním pak dělili. Policisté zatím Augustína stejně jako Dovhomilju neobvinili, protože pobývá na Slovensku.
 • Luděk Šteffel - vedoucí Jednotky informačních technologií dopravního podniku. Policie tvrdí, že spolu o dalšími obviněnými zasahoval do konkrétních zakázek, tak aby z nich měla skupina peníze.
 • Dalibor Kučera - vedoucí právního odboru dopravního podniku. Podle detektivů se s dalšími obviněnými snažil změnit systém vymáhání dluhů za nezaplacené pokuty. Exekutoři, kteří by se k vymáhání peněz dostali, měli za odměnu odvádět část peněz Redlově skupině.
 • Martin Vejsada - vedoucí odboru Technické správy objektů dopravního podniku. Ostatním ve skupině podle policejních dokumentů hlásil, jaké budou zakázky. Slíbil také připravit smlouvu pro externí firmu na služby, které by zvládl Dopravní podnik zajistit sám.
 • Ivo Pitrman - osobní řidič Michala Redla. Měl mimo jiné za úkol celou skupinu chránit. Podle policie zajišťoval prohlídky aut a bytů, zda v nich nejsou odposlechy. Peníze z úplatků chodil do bank vyměňovat na eura.
 • Maroš Jančovič - podnikatel v oblasti IT, dodavatel Dopravního podniku. Podle detektivů mu Redlova skupina dala na výběr: buď bude posílat úplatky, nebo o zakázky přijde. Jančovič nakonec peníze poslal.
 • Petr Adam - po předchozí domluvě s dalším obviněným Jindřichem Špringlem nabídl úplatek 500 tisíc korun členovi dozorčí rady Dopravního podniku Michalu Zdeňkovi za to, že se přestane kriticky zajímat o některé zakázky týkající se pražského metra. Konkrétně se mělo jednat o kamerové systémy a radiostanice. Zdeněk ale policii pokus o úplatek oznámil a pak s ní spolupracoval.
 • Jindřich Špringl - podnikatel. Petr Adam po dohodě se Špringlem nabídl úplatek 500 tisíc korun členovi dozorčí rady Dopravního podniku Michalu Zdeňkovi za to, že se přestane kriticky zajímat o některé zakázky týkající se pražského metra. Zdeněk policii pokus o úplatek oznámil a pak s ní spolupracoval.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme