Pokračování kauzy kolem Hlubučka: všechny zakázky pražského dopravního podniku čeká audit

V pražském dopravním podniku bude proveden hloubkový a forenzní audit a budou prověřeny všechny zakázky. Důvodem je středeční obvinění dnes již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN). Vypracování auditů a prověření zakázek představenstvo dopravního podniku zadalo, řekl na čtvrtečním jednání pražských zastupitelů primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Hlubuček ze STAN

Petr Hlubuček ze STAN | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 11 lidí kvůli hospodaření dopravního podniku. Mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, bývalý člen představenstva dopravního podniku Matej Augustín i další členové nejužšího vedení dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

„Co se týká hloubkového auditu, tak dnes ráno na mé doporučení i na doporučení po projednání rady (města) představenstvo zadalo zpracování hloubkového externího auditu všech okolností, které se týkají dané kauzy, včetně všech veřejných zakázek. A to včetně auditu forenzního,“ řekl ve čtvrtek Scheinherr.

Náměstek pražského primátora Hlubuček rezignoval na funkci v hnutí STAN i vedení dopravního podniku

Číst článek

Na vypracování auditů a prověření zakázek bude muset být vybrána odborná firma, které je provede.

K vypracování auditů a prověření zakázek vyzvali Scheinherra a dopravní podnik opoziční zastupitelé. Zároveň opozice požádala, aby byl na program jednání zařazen materiál týkající se této kauzy.

Trestní oznámení a ticho

Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady dopravního podniku, v minulosti podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci.

Týkalo se podle něj stejné skupiny lidí, která je předmětem nynější kauzy. V rámci diskuse se následně zastupitelé přeli o to, zda Scheinherr pochybil, když před dvěma lety podal trestní oznámení, avšak následně mlčel a zastupitele s tím neseznámil.

Velký policejní zásah v Praze: obvinění čelí 11 lidí, mezi nimi náměstek Hlubuček i podnikatel Redl

Číst článek

Tím podle nich kryl trestnou činnost. Podle předsedy zastupitelů ANO Radomíra Nepila podáním oznámení sice splnil občanskou povinnost, ale nesplnil svou politickou zodpovědnost.

Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) náměstkovi vytkl, že Augustina z představenstva dopravního podniku neodvolal dříve.

Scheinherr kritiku odmítl s tím, že policii podepsal mlčenlivost, neboť kdyby tak neučil, zmařil by vyšetřování. Program jednání budou zastupitelé teprve schvalovat, není jasné, zda bude materiál o dopravním podniku na program jednání zastupitelů zařazen.

‚Nesměli jsme ptáčky vyplašit‘

Primátorův náměstek odmítl kritiku vůči své nečinnosti poté, co podal trestní oznámení, také na facebooku v dlouhém příspěvku. 

„Nejdřív jsem strávil několik hodin s vyšetřovateli v Bartolomějské ulici. Pak jsem se s nimi ještě postupně několikrát sešel, abychom se zkoordinovali. Po vzájemné dohodě s policií jsem dva roky kvůli naprostému utajení dělal jakoby nic – aby nikdo z vyšetřovaných neměl tušení, že se kolem nich stahuje smyčka spravedlnosti,“ napsal Scheinherr.

Čau Míšo, psal mu Krejčíř. Teď se s 'Míšou' radí Starostové a nezávislí

Číst článek

Dokonce jsem se s vyšetřovateli dohodl, že je lepší podezřelé z DPP neodvolávat, aby je policie měla pod kontrolou a získala tak dost důkazů z odposlechů a sledování.“

„Proto jsme také někdy trochu nelogicky nereagovali na různé výzvy k řešení korupce a odvolávání aktérů z dopravního podniku a pro tyto návrhy třeba na zastupitelstvu nehlasovali. Teď víte proč – nesměli jsme ptáčky vyplašit a museli jsme dát policii čas, aby shromáždili důkazy,“ dodal primátorův náměstek. Jeho tvrzení nebylo možné v danou chvíli ověřit.

Hlubuček kvůli kauze ve čtvrtek ráno rezignoval na funkci náměstka primátora a odstoupil z rady a skončil rovněž v dozorčích radách městských firem Pražské služby i Dopravní podnikl hl. m. Prahy.

Hlubuček rovněž skončil jako předseda pražského STAN a odstoupil z kandidátky do podzimních voleb. V současné době zůstává starostou Lysolají. Zda skončí i jako starosta, zatím není jasné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme