Koronavirus v ekonomice. Češi patří k nejvíc zasaženým

Evropa skočila do rozbouřených vod druhého lockdownu – příliš rychle, než aby domyslela ekonomické důsledky. Pandemie opravdu mění poměry takovým tempem, že není možné včas popsat, co se děje na ekonomickém poli. O to je cennější, když se podrobné hodnocení ekonomického vývoje objeví, i když popisuje nedávno minulé časy. Přinejmenším si můžeme představit, v jaké kondici bylo hospodářství, když na něj dopadla nová vládní opatření proti koronaviru.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výdejní okénko restaurace | Foto: Ota Bartovský | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Podrobnou analýzu představil Eurostat, když shromáždil údaje o hrubém domácím produktu za první tři čtvrtletí ve většině evropských zemí. Česko ve srovnání nedopadá právě excelentně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Koronavirus v ekonomice. Češi patří k nejvíc zasaženým

Nepřekvapí, že v prvním čtvrtletí zaznamenal Eurostat ve všech zemích mírné zpomalení, ve druhém čtvrtletí přišel první lockdown a s ním hluboký hospodářský propad.

Ve třetím čtvrtletí se Evropa dočkala prudkého oživení, ovšem hospodářský výkon nedosáhl úrovně minulého roku. Dnes už je vidět, že se v zimě bilance opět zhorší a že koronavirová krize dostane v ekonomice podobu dvojitého W.

Nějak se živit musíme

Eurostat zmapoval, že ekonomika se ve většině evropských zemí včetně Česka propadla v druhém čtvrtletí o deset procent, ovšem v některých z nich, konkrétně v Portugalsku, Španělsku, Francii, Itálii a Rakousku, se výkon snížil až o 20 procent. Tomu se dá snadno porozumět, protože vesměs jde o země se silným sektorem cestovního ruchu.

Také zmíněné státy se přes léto rychle zotavily, ovšem v součtu nepochybně patří turistické země k hlavním poraženým prvního období koronavirové krize. Jejich hospodářský výkon se ve třech čtvrtletích v průměru snížil o 8 až 12 procent, přitom v některých zemích zvláště na severu Evropy včetně Polska byly ztráty na hrubém domácím produktu jen tři procenta.

Z tuzemského pohledu jsou zajímavé dvě země, které patřily po pěti turistických lokalitách k nejvíc zasaženým, konkrétně Belgie a Česko, kde ekonomika ve třech čtvrtletích ztratila 7 procent.

Bez velkého přemýšlení člověka napadne důvod. Jde o státy, které mají k počtu obyvatel nejvíc nakažených, zároveň jejich lockdown patří k těm nejpřísnějším. Koronavirus nezasáhl ekonomiku prostřednictvím turistického průmyslu, přesto místním podnikatelům i zaměstnancům změnil život významněji než kolegům odjinud.

Proto není divu, že ekonomika obou zemí, Belgie i Česka, vstupuje do druhého lockdownu víc otřesená než na severu Evropy či v Německu. Česko dokonce ztrácelo v samotném třetím čtvrtletí proti loňsku nejvíc s výjimkou Španělska a Rumunska. Jinak řečeno: ani ve zdravotnické krizi není možné zapomínat, že se nějak musíme živit.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme